Výběr ze zahraničního tisku: Přistěhovalectví v Británii; zkouška spojenectví USA a Izraele

Dnešní tištěná zahraniční média se věnují mimo jiné otázkám přistěhovalectví v Británii Deníky také upozorňují, že spojenectví USA a Izraele by mohlo být kvůli rozdílným zájmům v oblasti íránského jaderného programu vystaveno zkoušce.

Deník Financial Times upozorňuje, že poprvé v dějinách bylo v průzkumu veřejného mínění více obyvatel Švédského království pro vstup do NATO než proti. Přispělo k tomu nedávné neúspěšné pátrání po ruské ponorce, která se měla pohybovat u švédských břehů. Financial Times píší, že incident zřejmě přinutil Švédy k zamyšlení nad vlastní obranyschopností. Konkrétní průzkum veřejného mínění provedla agentura Novus, která zaznamenala, že 37 procent obyvatel Švédska by nyní hlasovalo pro vstup země do NATO, 36 procent by bylo proti. Ještě před půl rokem přitom s členstvím v Severoatlantické alianci nesouhlasilo 56 procent Švédů.

Nejde ale jen o Švédsko. Několik evropských deníků včetně slovenské Pravdy zaznamenalo zprávu Severoatlantické aliance, jejíž letky musely v uplynulých dvou dnech vystartovat kvůli neobvyklé aktivitě ruských letounů v evropském vzdušném prostoru. Slovenský deník zmiňuje nejméně čtyři případy nad Baltským, Severním a Černým mořem.

Britský deník The Guardian s odvoláním na ruské zpravodajské agentury píše, že najít viníka selhání kosmické rakety v americké Virginii nebude snadné. Raketa Antares, která bez posádky explodovala několik sekund po startu, používala ruské motory NK–33 vyrobené v sedmdesátých letech v rámci sovětského programu letů na Měsíc, od kterých se nakonec upustilo. Ruská dodavatelská firma Kuzněcov ale tvrdí, že problémy lodi, která měla na Mezinárodní vesmírnou stanci dopravit přes dvě tuny nákladu, mohly vzniknout při úpravách motorů v Americe.

Týdeník Spectator píše o tom, že britský konzervativní politik z ministerstva obchodu Nick Boles připustil, že Británie nikdy nebude schopná kontrolovat míru přistěhovalectví, dokud bude součástí Evropské unie. Jako člen unie totiž podle Bolese nemá výraznější vliv na pohyb pracovní síly v Evropě. Poslanec připomíná, že svoboda pohybu je základním principem Evropského společenství. Reaguje tak na pokračující debatu, kterou letos zahájili poslanci strany UKIP, kteří navrhují imigraci omezovat.

Přistěhovalecká otázka je aktuální i ve Francii. Londýnské The Times upozorňují na včerejší prohlášení starostky francouzského přístavu Calais Natachy Bouchartové. Ta upozorňuje, že sociální dávky v Británii, které činí nejméně šestatřicet liber týdně, jsou pro nelegální přistěhovalce natolik přitažlivé, že kvůli riskují i život. Na francouzském břehu kanálu La Manche se nachází dva a půl tisíce uchazečů o azyl. Stovky z nich se v uplynulých týdnech pokusily dostat se do Británie na korbách aut zajíždějících do podpořského tunelu nebo naloďujících se na trajekty.

Americký časopis Atlantic píše, že spojenectví Spojených států a Izraele čeká další zkouška. Na konci listopadu totiž vyprší oficiální termín pro uzavření mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a zájmy USA a Izraele nejsou v oblasti zcela totožné. Blíže neurčený představitel Bílého domu charakterizoval pro komentátora listu Atlantic současného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua jako zbabělce v porovnání s jeho předchůdci Rabinem, Šaronem nebo Beginem. Dnešní Jerusalem Post přináší reakci izraelského premiéra, kterou označuje za hrdou a dodává, že se někdo předem snaží izraelský postoj k jednáním zdiskreditovat.

Týdeník The Economist se mimo jiné zaměřuje na rovné příležitosti v Číně a začíná příkladem toho, jak dva příslušníci ochranky v Dajlanu na severovýchodě země dostanou jinou výplatu za stejnou práci. Zdůvodnění? Ten s větší odměnou je o pět centimetrů vyšší - což znamená, že u veřejnosti a klientů vzbuzuje i větší pocit bezpečí. Výška postavy přitom není v Číně důležitá jen u bezpečnostních služeb, zajišťuje větší šance a výdělky například i v cestovním ruchu. Obecně navíc není výjimkou, když čínský inzerát na místo uklizečky požaduje i minimální výšku 162 centimetrů. Uchazeči o zaměstnání výšku postavy uvádějí v karierních životopisech. Nové čínské generace jsou ovšem jako obyvatelstvo v průměru vyšší, což je podle  The Economist vidět i na tom, že do oblíbeného modelu tanku Čínské lidové armády se vejde stále menší procento branců.

Americký deník Gazette registruje skandální praktiky na prestižní vojenské akademii ve West Pointu. Nábor nováčků pro fotbalové mužstvo budoucích bojových letců provázely večírky s nadměrným množstvím alkoholu a ženských kadetek, které nováčky pro fotbal přesvědčovaly. Vojenská škola už zavedla se nezodpovědnými osobami disciplinární řízení, které chce řešit interně. Pověst školy je narušená už z minulosti. Vyšetřování ve West Pointu prokázala mezi budoucími důstojníky pohlavní obtěžování, opilectví a zneužívání toxických látek. Americké ministerstvo obrany zatím skandál nekomentovalo.

Ochránci zvářat podle reportérů listu Foreign Policy přehlížejí tristní situaci nejrůznějších druhů medvědů na asijském kontinentu. Na třináct tisíc zvířat v Laosu, Vietnamu nebo Číně je totiž týráno na takzvaných farmách na medvědí žluč, kterou jim Asiaté odebírají permanentně kanylami z vnitřností nebo opakovanými operacemi. Kvůli údajným léčebným účinkům zelenožluté tekutiny v medicíně jsou šelmy drženy v klecích bez základních možností pohybu, píše Foreign Policy.

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Přistěhovalectví v Británii; zkouška spojenectví USA a Izraele Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.