Výběr ze zahraničního tisku: Přistěhovalectví v Británii; omezování vlivu internetových firem v Evropě

Světová média ze dne 28. listopadu si všímají nárůstu počtu východoevropských přistěhovalců ve Velké Británii a reakcí na tento trend. Tisk také referuje o snaze Evropy omezit vliv velkých internetových firem, jako jsou Google, Facebook nebo Apple.

The Independent píše, že dramatický nárůst počtu východoevropských přistěhovalců nutí Brity ke zpřísnění domácích podmínek. Poté, co statistický úřad oznámil, že letošní počet imigrantů v Británii překročí čtvrt milionu, což si vláda vysvětluje zejména přírůstky ze zemí Evropské unie, vystoupí dnes v parlamentu ministerský předseda David Cameron s novou iniciativou. Přistěhovalcům z Evropské unie chce na čtyři roky zrušit zaměstnanecké výhody jako jsou příspěvky na bydlení nebo nárok na sociální ubytování. Dále jim navrhuje nevyplácet podporu v nezaměstnanosti, po šesti měsících bez práce usnadnit jejich vystěhování a zastavit příspěvky na děti žijící v zahraničí. Premiér s návrhem přichází poté, co statistici zveřejnili údaje o meziročním nárůstu počtu přistěhovalců ze sto osmdesáti na dvě stě šedesát tisíc ročně. Velká Británie, která bude muset žádat Evropskou unii o výjimku ze svobodného pohybu obyvatelstva, chce počty imigrantů řádově snížit do parlamentních voleb plánovaných na příští rok.

 

Deník The Moscow Times rozebírá ruskou strategii, která spočívá v rozmístění neoznačených vojáků, kteří oficiálně nejsou členy regulerní armády. Rusko za ně nepřiznává odpovědnost, jako tomu například bylo v případě východní Ukrajiny. Putinovi lidé tehdy vysvětlovali, že vojáci pohybující se na Ukrajině jsou vlastenci na dovolené. Při hromadném napadení estonských serverů z roku 2007 ruské úřady tvrdily, že nemohou za iniciativy ruských hackerů. Podle deníku si Západ na tuto strategii bude muset zvyknout. Zůstává jen otázkou, zda se ji Moskva odváží použít proti členskému státu NATO. Varianta otevřeného střetu armád je ale podle The Moscow Times vždy horší.

 

Slovenský deník SME vyčítá  ministrovi obrany Martinu Glváčovi, že v polovině září objednal z české zbrojovky Uherský Brod pěchotní zbraně za tři a čtvrt milionu eur bez vypsání hospodářské soutěže. Podle informací deníku šlo o šest set devadesát kusů útočných pušek a stejný počet pistolí. Mluvčí ministerstva netransparentní nákup vysvětluje naléhavou potřebou resortu, jelikož zbraně mají být podle smlouvy dodány do konce letošního roku.

 

Bývalý polský ministr dopravy Slawomir Nowak se vzdal místa poslance, poté co mu soud včera nařídil zaplatit pokutu ve výši asi 180 tisíc korun za to, že nepřiznal vlastnictví náramkových hodinek v ceně 100 tisíc, píše Hlas Varšavy. Podle polských zákonů musejí poslanci Sejmu zveřejňovat své příjmy a vlastnictví předmětů v hodnotě nad deset tisíc zlotých, což je ekvivalent zhruba šedesáti tisíc českých korun.

 

Evropa vyhlásila válku americkým internetovým firmám, tvrdí deník Wall Street Journal. Všímá si, že kromě dvou nejsilnějších evropských ekonomik je pro legální omezení vlivu Facebooku, Apple nebo Google také Evropský parlament. Stejnému tématu věnuje pozornost i titulní článek týdeníku The Economist.

 

Izraelští poslanci vládnoucí koalice navrhli premiérovi osmibodový plán, který zpřísňuje postihy za nejrůznější protesty, které se týkají především Palestinců, píše londýnský deník The Times. Podle návrhů by mělo být postižitelné i mávání palestinskými vlajkami a za facebookové příspěvky oslavující terorismus by měli být provinilci zbaveni občanství. O právo k trvalému pobytu by přišel každý, kdo se dopustil teroristického činu, za který se považuje i odpalování dělbuchu. Obydlí dotyčných mají být zničena a všichni útočníci zabití policií mají být pohřbeni v neoznačených hrobech.

 

Norská policie už od úterka nosí zbraně, informuje deník Norway Post. Čtyřtýdenní zkušební období zavedla policie po vydání analýzy, podle které se severští policisté snadno mohou stát terčem teroristického útoku. Nevyzbrojení se ovšem příslušníkům běžných policejních sil vyčítalo už při útoku domácího extrémisty Breivika. Dosavadní praxe znamenala, že policejní hlídka musela v případě potřeby pro zbraně zajet napřed na služebnu. Švédská a dánská policie se vyzbrojila v polovině šedesátých let, finská už v roce 1918. 

 

Americká nákupní horečka na začátku tamních oslav Dne díkůvzdání už vypukla, píše deník USA Today.  V předvečer takzvaného Černého pátku, který v obchodech provázejí nejrůznější slevy, se například včera večer před obchodním domem Macy´s v New Yorku shromáždil rekordní počet patnácti tisíc zákazníků. 

 

Britský deník Daily Telegraph píše o úmrtí jedné z nejproslulejších anglických autorek detektivní literatury P.D. Jamesové. Z osmnácti románů, ve kterých často vystupuje inspektor a básník Adam Dalgleish, byla většina děl královny žánru adaptována pro televizi nebo film. Baronka a několikanásobná prababička ještě před několika lety působila v radě guvernérů dohlížející na vysílání britské televizní a rozhlasové stanice BBC a proslula nelítostnou kritikou tehdejšího generálního ředitele tohoto veřejnoprávního média. Čtyřiadevadesátiletá autorka zemřela včera ráno doma v Oxfordu.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Přistěhovalectví v Británii; omezování vlivu internetových firem v Evropě Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.