Výběr ze zahraničního tisku: Pád rublu; Schůzka visegrádské čtyřky v Kyjevě

Světová média se 17. prosince věnují ztrátě kontroly Ruska nad vlastní ekonomikou. Píší také o schůzce visegrádské čtyřky v Kyjevě, kde členské státy projednávaly pomoc Ukrajině s reformami.

Rusko ztratilo kontrolu nad vlastní ekonomikou, když ani masivní zvýšení sazeb jeho centrální banky a miliardové intervence nezastavily pád rublu, píše Daily Telegraph. V největším jednodenním poklesu od roku 1988 prolomila včera na burze ruská měna hranici sta rublů za euro. Podle viceprezidenta centrální banky Sergeje Švecova je situace kritická a analytici předpokládají, že se stát bude muset uchýlit k devizovým intervencím v sovětském stylu.

Slovenský deník Pravda referuje o schůzce států visegrádské čtyřky v Kyjevě, jíž momentálně Slovensko předsedá. Nejdůležitějším bodem jednání s ukrajinským prezidentem Porošenkem bylo rozdělení úkolů jednotlivých členských zemí při chystané pomoci Ukrajině s reformami. Zatímco Slováci si vzali na starost energetickou bezpečnost a bezpečnostní složky státu, český ministr zahraničí Zaorálek už dříve v médiích naznačil, že Česko může Ukrajině pomoci s reformou školství.

Někdejší mistr světa supertěžké boxerské váhy Vitalij Kličko dnes jako primátor Kyjeva zápasí s transparentností městské dopravy a rozvodem tepla, píše týdeník Economist. Kličko navštívil v Londýně konferenci pro potenciální západní investory do ukrajinské ekonomiky, a při té příležitosti kritizoval ruskou propagandu na Ukrajině. Primátor Kyjeva nepochybuje o tom, že Rusko stojí i za většinou ze sedmi set hrozeb pumovým atentátem, které kyjevská radnice za uplynulý rok zaznamenala. Kličkův magistrát podle týdeníku slaví dílčí úspěchy s transparentním zveřejňováním své agendy na internetu nebo s elektronickým jízdenkami a plánuje důslednější vybírání parkovného. Když si někteří řidiči mohou dovolit Mercedes, BMW nebo Bentley, mohou si zaplatit i parkovací lístek, říká Kličko. V letošní zimě se mu v hlavním městě podařilo zajistit alespoň posyp chodníků, konstatuje týdeník.

Britský deník Guardian přináší rozhovory s přímými svědky včerejšího útoku teroristů v pákistánském Pešaváru, kde sedm ozbrojených příslušníků hnutí Taliban s pumovými náložemi přelezlo ze své dodávky zeď místní vojenské školy a zabilo sto třicet dva dětí a devět zaměstnanců školy. Útočníci mluvili arabsky a po střílení v uzavřených třídách nálože odpálili, když do školy vniklo protiteroristické komando.

Španělský deník El País píše, že španělská policie zadržela v rámci boje proti fotbalovému výtržnictví třicet osob, které se koncem listopadu účastnily bitky mezi tvrdým jádrem fanoušků týmu Deportivo de La Coruña a radikály z madridského klubu Atletico. Mezi zatčenými jsou podle deníku i dva fanoušci z La Coruñy, kteří jsou obviněni z toho, že surově zbili třiačtyřicetiletého Francisca Taboada, kterého následně hodili přes zábradlí v hlavním městě do řeky. Muž po dvaceti minutách bez pomoci ve vodě zemřel na infarkt.

Londýnský deník The Times upozorňuje na oficiální územní nároky, které jako první vzneslo v oblasti Arktidy a Severního pólu na půdě OSN Dánsko. Ministr zahraničí Martin Lidegaard požádal deset let po ratifikaci Úmluvy OSN o mořském právu, o možnost spravovat území o rozloze devíti set tisíc kilometrů čtverečních na sever od Grónska.  Podobné rozšíření na oblast do tří set padesáti námořních mil od svého pobřeží mohou letos vznést také Kanada, Rusko, Spojené státy a Island. Nároky se netýkají práv na rybolov, ale zejména práv na podmořská naleziště ropy. Deník Copenhagen Post v této souvislosti připomíná rozpolcenost dánské politiky – přestože podporuje zdroje obnovitelné energie, rozpočet země je silně závislý na poplatcích z těžby ropy v Severním moři.

Případ korejské manažerky leteckého dopravce Korean Air, která nechala z dopravního letadla vykázat letušku, jež ji přinesla buráky v pytlíku namísto vysypané na talíři, může pokračovat u soudu, píše jihočínský deník South China Morning Post. Dcera generálního ředitele aerolinek Čoová už se za své chování veřejně omluvila a odstoupila ze všech funkcí, ale protože firma o její aroganci nejdříve lhala, chce ministerstvo dopravy podat žalobu na základě porušení leteckého řádu. Čoová nerespektovala rozkaz kapitána a vrátila letadlo k odbavení, aby letušku vysadil.

Největší potenciál nové filmové komedie Interview spočívá v tom, že její kopie někdo propašuje do Severní Koreje, domnívají se severokorejští emigranti, kteří utekli z komunistického státu. Americký film líčí, jak dva novináři spáchají atentát na vůdce Kim Čong Una. Vedení Severní Koreje už se letos nechalo slyšet, že se chystaný snímek rovná válečné provokaciMagazín Foreign Policy mluvil se severokorejskými uprchlíky v Londýně, kde žije největší komunita ze šesti set Severokorejců mimo Korejskou lidově demokratickou republiku. Ve Spojených státech však blížící se premiéru filmu podle deníku USA Today provázejí vážné hrozby hackerů, kteří si říkají Ochránci míru. Včera napadli internetové servery a hrozí premiérovým kinům fyzickým útokem přirovnávaným k jedenáctému září. Firma Sony film nestáhne, distribuční síť Carmike s více než dvěma stovkami kin avizovaný snímek raději nahradila jinými filmy.

Výběr ze zahraničního tisku: Pád rublu; Schůzka visegrádské čtyřky v Kyjevě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nevěřící medvěd - Komentář Jakuba Kučery

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla omezit svou produkci a ceny ropy pokračují v poklesu. Oproti letním 115 dolarům za barel stojí nyní severomořs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.