Výběr ze zahraničního tisku: Pacient s virem ebola v Dallasu zemřel a je první obětí nákazy v USA

Zahraniční deníky a magazíny se dnes věnují případu první oběti viru ebola na území Spojených států. Americký tisk se také věnuje tématu islamistů, kteří odcházejí z USA do Sýrie bojovat za Islámský stát, nebo hlasování o právech sexuálních menšin v Radě OSN. 

První člověk v USA nakažený virem ebola  – Liberijec Thomas Eric Duncan – včera v Texasu zemřel. 

Deník The Los Angeles Times popisuje pohřeb, na který dorazily stovky známých dvaačtyřicetiletého muže. Jeho snoubenka se synem a několika dalšími příbuznými zůstávají i nadále v karanténě ale zatím nejeví známky nákazy. 

Deník The New York Times upozorňuje, že úřady nechaly z preventivních důvodů utratit i dvanáctiletého psa  španělské zdravotní sestry, která je také nakažena ebolou.   

Obavy západního světa z pokračující epidemie vyjadřuje žádost předsedy Světové banky, který vyzval k založení dvacetimiliardového dolarového fondu proti ebole. Madridská zdravotnice podle listu The Wall Street Journal připustila profesní pochybení, když si otřela obličej rukavicí, kterou se dotýkala nakažené osoby.

Polské ministerstvo zahraničí varuje Moskvu před zpřísněním protiruských sankcí. Přestože po měsíci oficiálního příměří na Ukrajině podle deníku The Moscow Times evropské státy většinou přemýšlejí o zmírnění vyhlášeného embarga, Poláci naopak prostřednictvím nového ministra zahraničí Gregorze Schetina nyní upozorňují na porušování příměří na východní Ukrajině. Vzhledem ke své strategické pozici souseda Ukrajiny i Ruska upozorňuje polská diplomacie na ruskou rozpínavost.

Americké bezpečnostní složky věnují zvýšenou pozornost islamistům, kteří cestují z USA do Sýrie. Deník The New York Times píše o nové iniciativě, při které podezřelého cestujícího americké tajné služby na letišti zadrží a prohledají místo jeho bydliště, případně vyslechnou příbuzné. V letech 2011 až 2013 obžalovaly takto úřady z vycestování za účelem podpory protiamerické islámistické války celkem pět osob, letos už jich bylo deset. Deník přibližuje případ jednoho z nich – devatenáctiletého Mohameda Hamzy Khana, který napsal rodičům, ať za ním přijedou do kalifátu v Sýrii, kam se stěhuje, protože už nechce v Americe platit daně, ze kterých je financován boj proti islámu. Tři ze zmiňovaných deseti obžalovaných amerických občanů se narodili mimo území Spojených států.

Dvouměsíčník Foreign Policy analyzuje nedávné hlasování o právech homosexuálů a ochraně bisexuálů a transsexuálů před perzekucí, které proběhlo v Radě pro lidská práva OSN ve Švýcarsku. Rezoluci podpořilo dvacet pět hlasů proti čtrnácti, sedm delegátů se zdrželo. Server magazínu Foreign Policy na základě toho hodnotí toleranci vůči sexuálním menšinám ve světě. Z třinácti afrických zemí v Radě ochranu gayů prosazuje pouze Jižní Afrika. V Mauritánii, Nigérii, Súdánu nebo Somálsku jsou projevy homosexuality závažným trestným činem. Podobně netolerantní jsou arabské státy na Blízkém východě. Na druhé straně uznalo za posledních šest let devatenáct amerických států gayům právo na sňatek a Evropský soudní dvůr uznal diskriminaci kvůli sexuální orientaci jako důvod pro poskytnutí azylu. Kromě mezinárodního srovnání nabízí článek zdokumentované případy letošní netolerance, mezi které patří vypálení mešity, která homosexuály přijímala, nebo kamenování gayů.

Britská policie zadržela vůdce teroristické skupiny, který připravoval pumové útoky v ulicích Londýna. Jedenadvacetiletý student medicíny Tarik Hasani s kontakty na hnutí Islámského státu byl zadržen osmačtyřicet hodin poté, co se o víkendu vrátil z návštěvy Súdánu, píše anglický deník The Times

Přestože svržení diktátorů společnost často vítá, začíná se ukazovat, že následná anarchie je častokrát mnohem horší, popisuje v souvislosti s Irákem a Sýrií nepříjemnou pravdu německý Der Spiegel. Výhledy skeptiků, kteří po pádu Saddáma Husajna předpovídali zhoršení bezpečnostní situace, se po jedenácti letech v Iráku víc než naplnily. Podle týdeníku je následná občanská válka a chaos pro místní obyvatele horší variantou. Podobné příklady vidí autoři v postbrežněvovském Rusku i v rozpadu Jugoslávie. Reálná politika tak prý vážně zpochybňuje proklamované hodnoty západoevropské demokracie.

Radikální úspory prosadila komunistická strana Číny proti takzvaně dekadentním manažerům. Centrální revize prý ukázala, že více než 150 tisíc stínových zaměstnanců státních firem v Číně pouze pobíralo plat, aniž by ve skutečnosti pracovalo, což hodlá nová kampaň změnit. Náklady na služební auta, podnikové večírky a zámořské služební cesty se navíc už v uplynulém roce snížily o devět miliard dolarů. Čínský prezident Si Ťin-pching si ale podle pozorovatelů agentury Reuters dobře uvědomuje, že protikorupční zásahy musejí být pozvolné.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Pacient s virem ebola v Dallasu zemřel a je první obětí nákazy v USA Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.