Výběr ze zahraničního tisku: Čínská zahraniční politka; výročí pádu Berlínské zdi

Ponaučení, které plyne ze současné epidemie horečky ebola, vztahy Číny se zahraničím či bilancování u příležitosti výročí pádu Berlínské zdi. To jsou témata, kterým se dnes věnuje zahraniční tisk.  

The Washington Post upozorňuje, že svět nemůže přehlížet pandemii eboly. Deník píše, že současná epidemie eboly není poslední v historii. Pandemie jsou jako zemětřesení, uvádí, tragické, nepředvídatelné a nevyhnutelné. Ze současné situace by se lidé měli poučit. Jednak ukazuje, jaká nebezpečí mohou přinést výrazné rozdíly mezi jednotlivými regiony světa a dále je patrné, že podfinancování zdravotního systému představuje potenciálně obrovský problém, píše deník. Ebola odhalila i problémy výzkumu, který se příliš nesoustředí na infekční nemoci šířící se v chudých zemích světa, zdůrazňuje The Washington Post.

USA Today se zamýšlí nad problematikou odpovědnosti za rezort zdravotnictví ve Spojených státech amerických. Zdravotnictví je podle deníku oblast, kde by politika neměla hrát žádnou roli. Dokazuje to současná hrozba rozšíření eboly, která donutila amerického prezidenta jmenovat zvláštního pověřence pro tuto problematiku. Spojené státy by ale podle USA Today měly mít odborníka, který by stál v čele zdravotnictví trvale. A rozhodující pro jeho výběr by měla být především odbornost, nikoli politické sympatie, uzavírá USA Today.

Německý deník Die Welt dnes píše o sbližování Ruska a Číny. Ropovod, sponzorství fotbalových klubů, nové investice a čínské peníze na pomoc pro překonání problémů spojených se sankcemi proti Rusku – to jsou projevy stále těsnějších vztahů obou zemí. Z nich však profituje především čínská strana, píše Die Welt. Než ale obě země navážou skutečné vztahy přesahující obchodní vazby, bude to podle německého deníku trvat ještě dlouho. Čína je velmi opatrný a tvrdý vyjednavač. A na jejích zatím oportunistických vztazích s Ruskem je vidět, že se stala skutečným vítězem ukrajinské krize, domnívá se Die Welt.

Podle deníku Financial Times si americký prezident Obama nemůže myslet, že se svými problémy schová v Číně. Američtí prezidenti obvykle v druhém volebním období hledají útočiště na mezinárodním poli a ani Obama není výjimkou, píše Financial Times. Jenže Obamova slabá pozice na domácí scéně se odráží i na jeho působení na scéně celosvětové. Přitom právě Čína se na mezinárodním poli pohybuje stále asertivněji a slabého vůdce se jen tak nezalekne, uvádí Financial Times.

Slovenská Pravda se dnes zamýšlí nad tím, zda více než dvaadvacet let po rozdělení Československa Slováci dohnali ekonomický náskok České republiky. A dochází k závěru, že se to Slovensku opravdu podařilo. Podle některých ukazatelů Slovensko Českou republiku dokonce předehnalo. Problém je ale v tom, že se Slovensku nedaří vyrovnat obrovské rozdíly mezi jednotlivými regiony. Ty jsou často větší, než jaký kdy býval rozdíl mezi slovenskou a českou částí země, upozorňuje Pravda.

Frankfurter Allgemeine rozebírá projev německé kancléřky Angely Merkelové u příležitosti pádu Berlínské zdi. O Angele Merkelové se podle deníku říká, že se nejprve nechá zatlačit do nějaké situace a pak na poslední chvíli využije veškerých pragmatických prostředků k tomu, aby ještě věci ovlivnila podle svých představ. Výzvou pro kancléřku tak zůstává razantní jednání už od začátku. Sny je možné proměnit ve skutečnost a Merkelová by se této možnosti měla chopit, uzavírá Frankfurter Allgemeine.

Britský The Guardian píše o životním stylu devětadvacetiletého muže, který trpí smrtelnou nemocí. Právě z jeho pohledu na svět by si ostatní měli brát příklad, uvádí. Nemocný doma nekontroluje pracovní emaily, netrápí se maličkostmi a nezanedbává přátelství. Měli bychom si uvědomit, že mnoho problémů je pouhý sociální konstrukt, myslí si deník. Abychom byli spokojenější, vyžaduje to změnu celé společnosti i změnu životního stylu. Ale o obojí se můžeme pokusit, aniž bychom trpěli smrtelným onemocněním, uzavírá The Guardian.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Čínská zahraniční politka; výročí pádu Berlínské zdi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.