Výběr ze zahraničního tisku: Německá ekonomika, demonstrace v Hongkongu a dotace EU

Světový tisk se dnes věnuje tématům německé ekonomiky, klesajícímu počtu demonstrantů v Hongkongu a vysokým evropským dotacím v oblasti Andalusie. 

Poprvé za posledních patnáct měsíců vykazují výsledky německého průmyslu zpomalení. Severní Evropa může ekonomicky stagnovat, a oblastně vyvíjet nátlak na Evropskou centrální banku, uvažuje v této souvislosti The Wall Street Journal. Také ekonomický server Trading floor cituje německé ministerstvo ekonomiky, které připouští, že odhadovaná meziroční rychlost růstu 1,8 procenta nebude po výsledcích druhého kvartálu naplněna.

Přístav Cadiz v jihozápadním Španělsku měl velké štěstí na evropské dotace, ironicky konstatuje německý týdeník Der Spiegel. Andaluská oblast získává z Bruselu skoro nejvyšší evropské oblastní dotace. Buduje se tu nejvyšší most v Evropě za půl miliardy euro, tramvajová linka po okolí Cadizu za 130 milionů eur nebo pobřežní cyklostezka. To všechno jsou projekty, kterými se pyšní radnice, ale podle německého časopisu jsou v přímém kontrastu k realitě provincie, která vykazuje třicetiprocentní nezaměstnanost celkově a skoro 60 procentní nezaměstnanost mezi mladými lidmi. Za posledních šest let investoval Evropský sociální fond do Andalusie přes dvě miliardy euro, antikorupční úřady však upozorňují, že spoustu programů dotovaných Evropskou unií, se tady nikdy neuskutečnilo.

Pivovarnictví v Rusku je na rozcestí a Rusko se vrací k vodce, konstatují rozpačitě The Moscow Times. Celková spotřeba piva v zemi loni klesla o osum procent a letošní statistiky naznačují další, minimálně sedmiprocentní pokles. Pivovar Baltika, který patří k hlavním čtyřem firmám na trhu, zastavuje produkci ve dvou ze svých deseti provozoven. Podobný vývoj hlásí I ruský Heineken. Sníženým odbytem zatím nejvíc trpí středně velké a rodinné pivovary, jejichž majitelé se rozhodují, zda-li firmy prodat, nebo zvýšit ceny na trhu.

Světová fotbalová asociace FIFA, která bývá označována za zkorumpovanou a netransparentní, si teď vysloužila také přízvisko sexistická, píší londýnské The Times.Vyšetřovací komisi udělování pořadatelských mistrovství v Kataru a Rusku v letech 2018 a 2022 by totiž podle funkcionářů FIFA nemohla vést žena.

Deník The Telegraph si všímá pravidelně vydávaného seznamu nejlepších univerzit světa a uvádí, že i když jim stále dominují vzdělávací ústavy Británie a Spojených států, početně jich mezi nejlepšími ubývá. Pět britských top univerzit ze soupisu zmizelo, a nahradily je školy z Číny, Hong Kongu, Jižní Koreje a Německa.

Ficova podlézavost Putinovu Rusku Bratislavě žádné privilegované postavení nezajistí, píše komentář slovenského deníku Sme. Padesátiprocentní výpadek dodávek ruského zemního plynu je výsměch, který bude ruský Gazprom těžko vysvětlovat technickými příčinami, dodává komentář. Deník poukazuje na to, že manažeři ruského Gazpromu už v červnu vyhrožovali zemím, které chtěly reversem dodávat ruskou ropu na Ukrajinu. Frekvence omezení dodávek kopíruje podle listu protiruské sankce a slovenský premiér byl krátkozraký, když si myslel, že větší vstřícností vůči Moskvě dosáhne v ekonomické válce výsadního postavení.

Turecký president Erdogan slibuje, že se Ankara přidá ke koalici bojující proti hnutí Islámského státu. Pro Turecko zůstává prioritou svržení syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale Američany vedené koalici umožní k náletům a případným pozemním útokům využívat vojenské základny na území Turecka. Turecká armáda by měla být po hlasování v parlamentu také schopná vyslat do Sýrie a severního Iráku vlastní jednotky, píše agentura Reuters.

Hongkonská správa se rozhodla pro následující strategii k potlačení demonstrací: Chce demonstranty unavit, píší The New York Times s tím, že včera odpoledne bylo v tropických teplotách a vysoké vlhkosti mnohým aktivistům milejší jít se domů vysprchovat a odpočinout si, čímž se některé ulice východočínské metropole vyprázdnily. Čínský deník People´s Daily varoval protestující před tím, že pevninská Čína nestrpí chaos. Teprve dnešek ale podle pozorovatelů ukáže, zdali prodemokratických demonstrantů v Hong Kongu ubývá dlouhodobě.

Někteří ideologové islámu připomínají, že se během probíhající pouti do Mekky nehodí fotit se mobilem. Pokud je poutník navíc muslimská žena, je to přímo zakázané, varují egyptští koránisté, jejichž názory sleduje na Facebooku tři čtvrtě milionu lidí. Pokud by totiž takové snímky muslimky zveřejňovaly na sociálních sítích, mohou je prý zneužít devianti a osoby ochotné zdiskreditovat náboženství islámu, vysledoval islamistické nálady spojené s tradiční poutí do Mekky časopis Foreign Policy.

Americký soud na Floridě uznal bělošského čtyřicátníka vinným z vraždy černošského týnejdžra, se kterým se hádal o hlasité hudbě. Softwarovému inženýrovi Michaelu Dunnovi na benzínové pumpě vadila hlasitá hudba z auta ve kterém jeli čtyři Afroameričané. Po krátké hádce vypálil do auta nejméně deset ran a způsobil smrt sedmnáctiletého pasažéra. Soud neuznal, že tak učinil v sebeobraně a Dunna čeká podle agentury Reuters vězení.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Německá ekonomika, demonstrace v Hongkongu a dotace EU Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.