Výběr ze zahraničního tisku: Lucembursko a daňové úniky velkých firem; nová polská strategie obrany

Světová tištěná média ze dne 7. listopadu si všímají mezinárodního vyšetřování, které zkoumá utajované dohody mezi Lucemburskem a známými světovými firmami. Wall Street Journal dokonce poukazuje na roli, kterou v případu hrál současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Britský deník The Guardian píše o mezinárodním vyšetřování, které zkoumá utajované dohody mezi Lucemburskem a známými světovými firmami.  Lucembursko podle deníku umožňuje už několik let daňové úniky velkého rozsahu evropským i americkým firmám. Pomocí mezinárodních půjček a převodu daňových povinností tak evropské velkovévodství podle Guardianu formálně legalizovalo daňové úniky firmám jako je farmaceutická společnost Shire, výrobce vysavačů Dyson nebo finanční skupina Icap. Podobné systémové dohody mělo Lucembursko podle obvinění s dalšími třema sty čtyřiceti firmami, mezi nimiž jsou podle The Guardian i společnosti jako Pepsi, Ikea, Procter & Gamble nebo Fedex. Odhalení přichází v době, kdy proti daňovým únikům na mezinárodním trhu důraznějí bojuje Evropská unie, Spojené státy i světové ekonomické organizace.

Deník Wall Street Journal pak poukazuje na roli, kterou měl v případu daňových úniků velkých firem někdejší lucemburský premiér a současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Wall Street Journal se ptá, jak teď Juncker může vyžadovat po státech jako Řecko nebo Portugalsko fiskální přísnost, když jeho vlastní země pomáhá firmám, aby se vyhýbaly placení daní.

Zatímco tento týden přijalo Polsko zákon o nové strategii národní obrany, konkrétní změny v organizaci ozbrojených sil se v utajovaných dokumentech teprve připravují,  konstatuje Warsaw Voice. Strategie, podepsaná prezidentem Bronislawem Komorovským, nahradí podobný dokument z roku 2007. Tehdy ale nikdo netušil o současné ukrajinské krizi nebo ruském záboru Krymu, proto se Polsko rozhodlo dokument aktualizovat. 

V londýnském deníku The Times popisuje nejmenovaný vysoce postavený bojovník Islámského státu dohodu, na základě které Turecko tajně vyměnilo 180 zajatých džihádistů za padesát tureckých úředníků zajatých v červnu při obsazení iráckého města Mosul. Evropské úřady podle The Times nechápou, proč Turecko nechce informaci oficiálně potvrdit a nevysvětlí, zda byli mezi vydanými zajatci také džihádisté pocházející ze zemí Evropské unie, jak tvrdí zdroj Islámského státu.

V Dánsku se poprvé zkouší nová metoda na ochranu cenných předmětů před krádeží. Tamní firma nabízí podle deníku The Copenhagen Post za sedm set dánských korun - tedy asi dva a půl tisíce českých korun - lahvičku syntetické a neviditelné DNA tekutiny. Tou si lidé doma mohou potřít šperky, plazmovou televizi nebo jiné cennosti. Pokud předměty lupiči někdy v budoucnu odcizí a policie je později objeví například u překupníka, dokáže najít jejich původního majitele podle databáze. Policisté možnost vítají, protože velká část objevených šperků není v současnosti původními majiteli nijak značená. Stále populárnější jsou mezi obyvateli Dánska také cedule, které mají případné zloděje odrazovat pomocí nápisů varujících před tím, že cennosti jsou označené.

Britský The Economist je toho názoru, že izraelský premiér Benjamin Netanyahu by měl důrazněji mírnit členy své strany Likud stejně jako radikálnější židovské věřící, kteří se chtějí modlit na místech někdejšího zbořeného židovského chrámu. Místo je totiž posvátné i pro muslimy. Izraelci si podle The Economist zřejmě myslí, že momentálně nemusí dělat kompromisy, když jsou Palestinci rozdělení, Sýrii a Irák sužuje občanská válka, Saúdská Arábie je spojencem Izraele proti Íránu a americký prezident Obama má vnitropolitické potíže. Takové předpoklady jsou ale velmi krátkozraké, protože veřejné židovské modlení na posvátných místech islámu se Izraelcům v minulých dekádách nikdy nevyplatilo. The Economist to ve svém článku dokládá několika konkrétními příklady.

Novozélandský deník Herald upozorňuje, že soud zprostil obvinění z nájemné vraždy ve stádiu přípravy šedesátiletého bubeníka hardrockové skupiny AC/DC Phila Rudda. V Austrálili narozený rocker měl podle původního obvinění, za které mu hrozil sedmiletý trest vězení, objednat vraždu dvou osob a zastrašení třetího člověka. Údajný nájemný vrah však svou výpovědí před soudem další žalobu znemožnil. Po domovní prohlídce Ruddovy residence na Novém Zálandě nicméně proti bubeníkovi stále trvají obvinění z nelegálního držení metamfetaminu a marihuany. Další přelíčení je plánováno na konec listopadu.

 

Zdroj: zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Lucembursko a daňové úniky velkých firem; nová polská strategie obrany Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.