Výběr ze zahraničního tisku: Kurdské milice v Kobani; prodej drog pomocí ilegálních e-shopů

Zahraniční tištěná média ze dne 31. října se kromě rusko-ukrajinské dohody o dodávkách plynu věnují také prvním kurdským bojovníkům, kteří se účastní bojů proti Islámskému státu v syrském městě Kobani. The Economist si všímá problému obchodu s drogami přes ilegální online servery, které neomezil ani zátah na provozovatele obchodu Hedvábná stezka.

Britský deník Daily Mail cituje dnes odstupujícího předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, který prohlásil, že není důvod, aby Evropané letošní zimu mrzli. Stalo se tak při včerejším podpisu ukrajinsko-ruské dohody o pokračujících dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Smlouva zajišťuje dodavatelský smír do března příštího roku. Několikaměsíční třístranná jednání komplikoval pokračující vojenský konflikt na východní Ukrajině. Moskva do poslední chvíle po Evropské unii důsledně požadovala pro svou dodavatelskou firmu Gazprom záruky včetně závazku pokrytí současného ukrajinského dluhu za plyn. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk potvrdil letošní sazbu 378 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu a její pokles na 365 dolarů od roku 2015. Zároveň se zavázal, že dodavatelská strana obdrží jednu a tři čtvrtě miliardy dolarů okamžitě po podpisu smlouvy a další miliardu a 650 milionů dolarů do konce letošního roku, upřesňuje britský deník.

Agentura Reuters píše, že Francie vyšetřuje nedávné přelety bezpilotních letadel nad svými jadernými elektrárnami. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že dálkově řízené modely přeletěly mezi pátým a dvacátým říjnem nad sedmi nukleárními zařízeními na severovýchodě i jihozápadě země. Neohrozily sice bezpečnost nebo fungování elektráren, ale jak dodává agentura Reuters, zatím neznámý pachatel nebo pachatelé jednoznačně porušili předpis, který zakazuje letět níže než tisíc metrů nad elektrárnou nebo v jejím okolí do pěti kilometrů. Jednotlivé závody spravující jaderné elektrárny podaly trestní oznámení na policii.

Deník USA TODAY píše o prvních deseti příslušnících kurdských milic pešmerga, kteří už bojují v syrském městě Kobani u hranice s Tureckem proti jednotkám radikálního hnutí Islámský stát. Jejich účast v pozemních bojích má i symbolický význam, protože se jedná o první cizince, kteří se na místě do operací oficiálně zapojili. Dalších 150 pešmergů je u turecké hranice připraveno skupinu ozbrojenců následovat. Podle syrských aktivistů ale není jasné, jaké má zbytek kurdských milic plány. Syrská vláda Bašára Asada se zapojením pešmergů do občanské války nesouhlasí. Účast Turecka na konfliktu označila za agresi. 

Agentura Reuters zprostředkovává názor Ruska na návrhy Mezinárodní organizace pro civilní letectví,která má po letošním sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou připravit nová pravidla pro přelety nad zónami válečných konfliktů . Chystaná opatření jsou podle Ruska povrchní a narychlo připravené. Rusko kritizuje například návrh na sdílení informací mezi piloty či na kampaň, která by o nebezpečných lokalitách informovala veřejnost.

I ti nejprestižnější vinaři Francie začínají veřejně připouštět, že globální oteplování ovlivňuje jejich tradičně výnosný byznys. Německý týdeník Der Spiegel cituje pěstitele v okolí Boredaux i na dalších svazích Francie, jejichž produkty stojí až patnáct set eur za láhev. V Tokiu, New Yorku nebo Hamburku se přitom víno prodává ještě dřív, než začne zrát ve sklepích. Pěstitelé uznávají stále aktuálnější hrozbu, kterou pro ně představují mírné zimy, jež nenechají vinohrady odpočinout, ale i stále častější krupobití v obdobích letního zrání.

Temné stránce internetových obchodů se věnuje The Economist. Veřejnost může mít podle tohoto britského týdeníku dojem, že s loňským zatčením údajného zakladatele on-line obchodu Hedvábná stezka, který na webu umožňoval za elektronické měny prodávat a kupovat drogy téměř anonymně, internetové podsvětí skončilo. To je ale omyl. Nejméně desítky nelegálních internetových serverů a tržnic, které kopírují tradiční e-shopy jako Amazon nebo eBay, vzrostly počtem transakcí i nabídkou za uplynulých šest měsíců o třetinu. Obrat těchto takzvaných kryptotrhů je složité měřit, ale pohybuje se od několika stovek dolarů po miliony na jeden tržnicový server. Provize z nelegálníchh internetových transakcí dosahují tří až šesti procent z objemu každého obchodu, píše Economist.

Britský deník The Guardian píše, že polští vyšetřovatelé včera v Krakově vyslechli Romana Polanského, o jehož vydání formálně stále usilují soudy ve Spojených státech. Jednaosmdesátiletý herec, producent a režisér filmů jako Rosemary má děťátko, Nůž ve vodě, Hořký měsíc nebo Čínská čtvrť přijel do Polska u příležitosti otevření židovského památníku ve Varšavě. Protože je ve Spojených státech od sedmdesátých let obžalován z pohlavního zneužití třináctileté dívky, americké úřady požádaly Polsko o jeho vydání. Poláci Polanského včera na žádost USA zadrželi, sepsali s ním protokol a následně ho opět propustili. Mluvčí polského ministerstva spravedlnosti oznámil, že režisér nesplňuje podmínky pro vydání do USA. Roman Polanski se tedy podle britského The Guardian zřejmě vrátí do rodné Francie, kde momentálně režíruje divadelní hru Ples upírů.

Slovenský deník Pravda píše, že Maďarsko má zájem na tom, aby přes jeho území vedl tranzitní železniční koridor s nákladní dopravou z východu na západ. Plánování širkokorozchodné železnice počítá s obnovením trati do Bělehradu a s jižním obchvatem Budapešti, prohlásil včera maďarský ministr obchodu na jednáních v Bratislavě. Maďarsko navazuje na diskuze o koridoru mezi Košicemi a Vídní a snaží se zjišťovat reálné možnosti projektu, na který by chtělo nalákat čínské investory.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Kurdské milice v Kobani; prodej drog pomocí ilegálních e-shopů Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.