Výběr ze zahraničního tisku: Islámský stát na hranicích s Tureckem, imigranti v Německu

Zahraniční tištěná média se věnují postupu bojovníků Islámského státu k hranicím Turecka a případu první nákazy virem eboly ve Šapnělsku.  Německé deníky se věnují tématu podmínek života přistěhovalců. 

Slovenský deník Sme upozorňuje, že bojovníci takzvaného Islámského státu už dorazili na hranici aliance NATO, když včera ovládli část města Kobani v syrsko-tureckém pohraničí. Deník zároveň upozorňuje na to, že islamisté střílí také náboji z českých a slovenských zbrojovek.

Britský The Guardian si všímá, jaké nepokoje vyvolal postup Islámského státu v sousedním Turecku, kde prezident Erdogan vyzval spojeneckou koalici k pozemním operacím, protože pokračující nálety podle něj islamisty nedokáží zastavit.

Také americký deník USA Today sleduje nálety a postup na hranicích s Tureckem a dodává, že obsazení města Kobani by konsolidovalo síly proti Kurdům a umožnilo i případný další postup bojovníků Islámského státu do Turecka. Na turecké straně použila policie proti demonstrantům slzný plyn a podle USA Today i ostré náboje.

V Británii vyzval bývalý biskup z Rochesteru hlavní představitele římsko-katolické církve v Římě, aby se chopili příležitosti a postavili se do čela kampaně proti perzekuci křesťanů, kterou po celém světě uskutečňují islámští militanti. V Pákistánu narozený reverend Michael Nazir- Ali apeluje na zodpovědnost Říma za katolíky i některé evangelíky, kteří za časů krize očekávají od papeže jednotící hlas. Prohlášení biskupa Nazira-Aliho je podle britského týdeníku The Spectator v anglikánské církvi unikátní samo o sobě.

Stoupající počet přistěhovalců přináší problémy i v bohatém sousedním Německu. Když tamní média uveřejnila fotografii, na které zaměstnanec soukromé bezpečnostní firmy stojí v azylovém domě v Severním Porýní na hlavě jednoho z přistěhovalců, začali se o podmínky imigrantů zajímat i politici, píše Der Spiegel. Skandální není podle týdeníku jen angažmá pravicových extremistů, jsou to také nedůstojné podmínky bydlení v koloniích ze zastaralých stavebních buněk. Spolkové státy a radnice se podle týdeníku nemají čím chlubit – peníze ze zákona určené pro přistěhovalce využívají podle některých místních auditů jen z poloviny. Budování nových objektů administrativně brzdí, přestože stavební firmy už jsou připravené, ukazuje reportáž z vestfálského Bielefeldu. Zanedbaný sociální problém se obecně zhoršuje rostoucím tempem imigrace, která v Německu loni meziročně stoupla o 13 procent. Většina přistěhovalců pochází z nových členských zemí Evropské unie jako jsou Polsko, Bulharsko a Rumunsko.

Bulharský ministr obrany oznámil, že se tamní armáda zbaví třiceti ruských stíhaček a bombardérů, aby se zbavila závislosti na Moskvě. Země hodlá po ruském obsazení Krymu upevnit své svazky se Severoatlantickou aliancí a chce podle toho do roku 2020 přezbrojit armádu. Deník The Moscow Times tvrdí, že odepsání nebo prodej stíhaček MiG-29 a MiG-21 nebo letounů typu SU-25, se kterým armádní piloti nesouhlasí, bude stát Bulharsko přes tři sta pracovních míst. Bulharský ministr označil ruského prezidenta Putina za agresora.

Většina médií si všímá případu Španělky, která se nakazila ebolou mimo africký kontinent, přímo v Madridu. List The Wall Street Journal popisuje, že rodina zdravotní sestry musela být přemístěna do karantény. Španělské zdravotní úřady ale podle deníku nereagovaly na epidemii adekvátně mezinárodním předpisům. 

Magazín Foreign Policy navíc upozorňuje, že smrtelná nákaza destabilizuje západní Afriku i jinak než tím, že vede k řadě úmrtí lidí. Epidemii si totiž někteří tamní obyvatelé vysvětlují i jako úmyslně šířenou biologickou zkázu, řízenou buď přímo z Francie, ze sousedních států nebo kmenů, případně organizovanou majiteli dolů. Letos se množí případy, kdy davy s mačetami nebo kamením přesvědčené o této verzi původu nákazy napadají skupiny lékařů, popravují zdravotníky i zahraniční delegace. Foreign Policy upozorňuje na případy z Guinei, kde si lidé myslí, že vládnoucí politici epidemii zneužívají k tomu, aby se udrželi u moci a budou kvůli ebole odkládat termíny voleb. Rostoucí nedůvěra ohrožuje v oblasti fungování základní infrastruktury, varuje internetový server Foreign Policy.

Život po životě existuje, tvrdí studie university z britského South Hamptonu, která dokazuje, že lidské vědomí může existovat i několik minut po klinické smrti. V rámci čtyřletého výzkumu pozorovali vědci v patnácti nemocnicích v Rakousku, Británii a Spojených státech dva tisíce pacientů, kteří utrpěli infarkt myokardu. Na čtyřicet procent z těch, kterým se zastavilo srdce, popisovalo že viděli příslovečné světlo na konci tunelu a někteří vzpomínali, jak vystoupili ze svého těla, konstatuje dnešní The Daily Telegraph.

Proč některé ženy nemohou ve sportu startovat v ženských kategoriích, zkoumá deník The New York Times na případu osmnáctileté indické sprinterky, Dutee Chand. Loňské národní šampionce v kategorii juniorek v běhu na sto metrů zakázal Indický atletický svaz startovat v závodech pro ženy, protože její krevní testy dlouhodobě vykazují vysokou hladinu mužského hormonu testosteronu. Jestli chce soutěžit v ženské disciplíně, musí podle sportovních předpisů snížit hladinu chirurgickým zákrokem nebo hormonální terapií. Atletka, u které lékaři anomálii vysvětlují diagnózou zvanou hyperandroginizmus, ale jakékoli zásahy do organizmu odmítá. V září navíc podala žalobu k mezinárodnímu arbitrážnímu soudu pro sport ve Švýcarsku.

Zdroj: zahraniční tisk

Výběr ze zahraničního tisku: Islámský stát na hranicích s Tureckem, imigranti v Německu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.