Výběr ze zahraničního tisku: FBI identifikovala vraha amerických novinářů; manévry polské armády

Dnešní zahraniční tisk a elektronická média se věnují dosud největším manévrům polské armády, které probíhají v rámci cvičení NATO v době vyostřených vztahů mezi Západem a Ruskem. Pozornost také patří návštěvě slovenského prezidenta Andreje Kisky v USA a otázkám identity vraha na videích organizace Islámského státu.  

Čínská televize CCTV na svém serveru referuje o historicky největších manévrech polské armády, které probíhají ve spolupráci se Severoatlatnickou aliancí. Třídenního cvičení s operačním názvem Anakonda se podle listu Hlas Varšavy účastní na dvanáct tisíc vojáků včetně sedmi set příslušníků zahraničních ozbrojených sil z členských států NATO, Českou republiku nevyjímaje. Úkolem jednotek je mimo jiné prověřit pátý článek Washingtonské smlouvy o takzvané kolektivní obraně napadené členské země. Operace v polských vnitrozemských prostorech Dravsko, Oržiš, nebo Ústka zahrnuje i polské námořní základny na Baltu. Cvičení se účastní 120 obrněných transportérů a tanků, padesát raketometů, jednotky protiletadlové obrany, sedmnáct vojenských plavidel, pětadvacet letadel a blíže nespecifikovaný počet ponorek. Akce, kterou provází napětí vyvolané ruským zásahem proti sousední Ukrajině, má končit v sobotu.

Slovenský prezident Andrej Kiska je na oficiální návštěvě Spojených států. Deník Sme v této souvislosti připomíná jeho minulost v Americe počátkem devadesátých let. Kiska tehdy odjel za oceán a pracoval na předměstí Philadelphie v benzínové pumpě jako prodavač. Po roce a půl zaměstnání na stavbách a u soustruhu prý nynější prezident pochopil, že ve Spojených státech neprorazí. Nicméně díky kontaktu na jeho někdejší východoevropské kolegy deník Sme přináší podrobnosti z příběhu milionáře, který popisuje jako americký úspěch.

Americký deník New York Times pochybuje o tom, zda-li třetí vlna náletů proti Islámskému státu příliš nepomáhá provládním jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada. Experti poukazují na to, že nálety, které mají zničit bojovníky samozvaného kalifátu, zároveň americkou koalici staví na stejnou stranu barikády s vlastními nepřáteli. Útoky proti islámskému státu v Sýrii tak dostávají amerického prezidenta Baraka Obamu do složité situace – je obtížné bojovat proti místním džihádistům a vyhnout se přitom občanské válce. Deník píše, že Obamovi spojenci z arabských zemí zároveň v regionu dlouhá léta marně usilovali o to, aby americká armáda proti Asadovi zasáhla. Nyní se podle deníku musejí podivovat tomu, že Pentagon a jeho spojenci zřejmě některými zásahy Asadovi pomáhají proti jeho místním nepřátelům.


Britští poslanci budou dnes hlasovat o tom, zdali se armáda přidá ke koalici proti takzvanému Islámskému státu a pomůže kromě Iráku zasahovat také v Sýrii, jak navrhuje premiér David Cameron. Deník The Daily Telegraph v této souvislosti upozorňuje, že americká FBI už identifikovala vraha dvou amerických novinářů a britského humanitárního pracovníka. Šéf amerických výzvědných služeb James Comey neřekl žádné konkrétní jméno, nicméně naznačil, že hledaný muž pracoval pro britské vládní agentury. Tento islamista v černém oděvu, známý jako Džihád John z videií prezentujících popravy zajatců, upozornil na fenomén evropských branců v řadách islámského státu. Dnešní zahraniční deníky zároveň citují představitele Evropské unie zodpovědného za otázky terorismu Gillese De Kerchova, podle kterého počet evropských mužů, kteří bojují na straně Islámského státu, v uplynulých měsících zásadně narostl. Jen v Sýrii a Iráku bojují na straně teroristů celkově už tři tisíce Evropanů. Podle amerických zpravodajců jich na šest set pochází z Británie. Americký deník USA Today připomíná, že podle osvobozených rukojmí říkají džíhádisté svým britským spolubojovníkům Beatles.


Francie zvýšila bezpečnostní opatření proti teroristickým útokům a bezpečnostní rada státu také zvažuje letecké útoky na území Sýrie poté, co islamisté v Alžírsku zavraždili francouzského humanitárního pracovníka. Stovky francouzských muslimů podepisují podle deníku The Independent petici, ve které označují tento čin jako barbarský a hrdě se hlásí k tomu, že i oni jsou Francouzi, proti kterým samozvaný chalífát brojí. Irácké tajné služby mezitím přišly s informací, že stoupenci Islámského státu chystají pumový útok v pařížském a newyorském metru. Spojence o tom informoval irácký premiér.

V italském deníku La Repubblica si hrdina námořního neštěstí potopené lodi Costa Concordia z roku 2012 stěžuje, že byl převelen do kanceláře k administrativní práci. Padesátiletý Gregorio De Falco proslul tím, že kapitánovi lodi Schettinimu, který byl v tu chvíli na útěku z potápějící se lodi, tvrdým a nevybíravým způsobem nakázal, aby se na Concordii vrátil a pomohl zachraňovat pasažéry. Podle deníku teď žádají někteří poslanci, aby se De Falcovo převelení k administrativní práci prošetřilo.

Deník The Wall Street Journal upozorňuje, že vatikánští kurátoři v Římě nechali nainstalovat nové osvětlení v Sixtinské kapli, takže návštěvníci mohou od příštího měsíce lépe vidět nástěnné malby renesančního mistra Michelangela. Osvětlení od německé firmy Osram až pětkrát zvýší viditelnost fresek, na kterých zatím někteří turisté nedokázali identifikovat slavné detaily jako například nataženou ruku biblického Adama, kterému dává Bůh život. Sedm tisíc svítících diod typu LED uhradila německá firma spolu s Evropskou unií. V Sixtinské kapli následuje modernizace osvětlení po letošní výměně vzduchotechniky. Někteří kritici se ale domnívají že tento druh světla dá freskám studený nádech a příliš zvýrazní jejich barvy. V článku citovaní zahraniční kurátoři se ale shodují na tom, že každá nová technologie vzbuzuje ze začátku negativní ohlasy.

 

Zdroj: zahraniční tisk

Výběr ze zahraničního tisku: FBI identifikovala vraha amerických novinářů; manévry polské armády Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.