Výběr ze zahraničního tisku: Exploze soukromé rakety; pozastavená vstupní víza do Austrálie

Zahraniční tisk ze dne 29. října si všímá výbuchu soukromé rakety Antares, která měla dopravit materiál na Mezinárodní vesmírnou stanici, nebo také zastavení vstupních víz do Austrálie pro občany některých afrických zemí zasažených ebolou.

Polovina příjmů ruského rozpočtu stojí na daních z ropy a zemního plynu, připouští deník Moscow Times a dodává, že kromě západních sankcí jsou to především klesající ceny ropy, které nyní trápí ruskou ekonomiku. Prezident Putin přitom ještě na začátku října konstatoval, že ceny kolem osmdesáti dolarů za barel jsou pro odvětví dlouhodobě devastační. Oproti červencovým sto patnácti dolarům se ale nyní barel ropy prodává za cenu okolo pětaosmdesáti dolarů. Na každých deset dolarů zpoklesu ceny ropy přichází ruský těžební sektor o čtyři miliardy dolarů ročně, uzavírá ruský deník.

Australští lékaři i aktivisté kritizují rozhodnutí australské vlády nepouštět kvůli hrozbě nákazy ebolou do země občany z Libérie, Sierry Leone nebo Guineje. Zdravotníci poukazují na to, že kromě karantény mají dost prostředků na zvládnutí případné epidemie. Server Hlasu Ameriky upozorňuje, že Austrálie je první průmyslová země, které se kvůli ebole rozhodla k podobnému kroku. Také představitelé Světová zdravotnické organizace upozorňují, že postiženému regionu v Africe je třeba pomoci, ne ho izolovat.

Týdeník Economist epidemiologům navrhuje nový nástroj pomoci - záznamy o pohybu obyvatel monitorované mobilními operátory. Údaje o hovorech totiž nevyužívají jen samotní operátoři nebo policisté a tajné služby. Sledují je i urbanisté, kteří podle nich plánují například nové zastávky městské dopravy. Britský týdeník připouští, že pohyb nakažených ebolou v západní Africe není kvůli nízkému počtu mobilů tak snadno sledovatelný a vypovídající jako by byl v Evropě, o mobilitě obyvatelstva ale říká více než statistické úřady a sčítání obyvatel v afrických zemích.

Plánované zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici zatím nedorazí, píše britský Daily Telegraph. Deník upozorňuje na to, že pouhých šest nebo sedm sekund po včerejším startu nepilotované rakety v americké Virginii celá loď explodovala. Jednalo se o raketu dodanou soukromou firmou, která základnu NASA využila pouze ke startu. Nehoda podle analytiků vyvolává pochyby o dalších projektech spolupráce mezi soukromou sférou a vládní agenturou NASA.

Deník Wall Street Journal uvádí, že navzdory kontroverzním návrhům národních rozpočtů z Paříže a Říma nebude Brusel zatím výrazně protestovat a rozpočty obou zemí nedomítne. V centru rozpočtové kritiky unie nicméně Itálie i Francie aktuálně zůstávají.  

Italský list Corriere de la Sera si všímá, že na konferenci Demokratické strany na sebe upoutal pozornost italský premiér Matteo Renci, když obhajoval změnu zaměstnaneckých předpisů. Italové se podle nich už nebudou moci spolehnout na celoživotní zaměstnání. Na domácí půdě Renci prohlašuje, že italské děti mají nárok na více práce od Evropské unie. V Bruselu naopak podle týdeníku Economist vzbudil nedůvěru ve členech Komise, když vzájemnou přísně důvěrnou korespondenci publikoval on-line. Bruselští úředníci po něm přitom pouze chtěli, aby vysvětlil, proč návrh italského rozpočtu ignoruje dohodnutá pravidla rozpočtové kázně. Kdo se v Evropském parlamentu radoval, když v květnu Renciho demokraté vyhráli v Itálii Eurovolby, ten se těšil předčasně, uzavírá britský týdeník.

Obklíčení jazídiovských uprchlíků na irácké hoře Sindžár upoutalo v srpnu pozornost světových médií a urychlilo zásah amerického letectva proti džihádistům Islámského státu. Teď šedesát rodin uprchlíků bez základní pomoci zůstává v severním Iráku a neví, jak přečká zimu, píše časopis Foreign Policy. Jazídiové se skrývají se v hrubé stavbě na předměstí kurdského Dohuku a někteří z nich ještě mají po konfliktu s radikály z Islámského státu v těle projektily ze střelných zbraní. 

Týdeník Der Spiegel přináší rozhovor s arabským verbířem Islámského státu, který už na území Turecka získal pro válku za kalifát podle vlastních slov desítky dobrovolníků. Prověřuje jejich motivaci a podle národností je rozděluje k dalšímu výcviku mimo území Turecka. Třicátník, který se nenechá fotografovat a představuje se jako Abú Satar, rád cituje z Koránu pasáže, které se hodí jeho ideologickým argumentům. Demokracie podle něj není pro muslimy, pouze pro nevěřící.

Deník Jerusalem Post zaznamenal názory íránského vyjednavače prezidenta Ruháního, který o budoucnosti mezinárodní dohody o íránském jaderném programu prohlásil, že právě teď je pro Teherán správný čas na věc tlačit. Alí Junési tvrdí, že Američané s nejslabším prezidentem, jakého kdy měli, jsou pod tlakem krize kvůli Islámskému státu a Bílý dům zoufale potřebuje v tomto volebním období předložit nějaké pozitivní výsledky. Rusko a Čína si podle Junésiho nyní uzavření dohody o íránském programu přejí méně než Spojené státy.

Americká reklamní agentura Colle and McVoy vyvinula pro své zaměstnance speciální pípu, ze které si v práci můžou zadarmo načepovat pivo. Pípa je ovšem digitalizovaná a poskytne po přiložení čipu pivo jen těm zaměstnancům, kteří podle intranetu už ten den splnili svoje pracovní zadání. Jak ukazuje videoreportáž deníku USA Today, mohou si pilní kreativci vybrat z několika značek nápojů.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Exploze soukromé rakety; pozastavená vstupní víza do Austrálie Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.