Výběr ze zahraničního tisku: Euroskeptici v parlamentu EU slábnou; kosovští bojovníci IS

Slábnoucí vliv euroskeptických poslanců v Evropském parlamentu, Kosované bojující na straně Islámského státu a bezpečnostní opatření na asijsko-evropském summitu v Miláně - to jsou některá témata, kterými se dnes zabývají zahraniční média. 

V Evropském parlamentu se mění rozložení politických sil. Prestiž euroskeptiků, které dosud nejvýrazněji reprezentoval britský europoslanec Nigel Farage, včera zásadně utrpěla, konstatují například The BalticTimes. Když totiž lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová za Unii zelených a farmářů vystoupila z frakce euroskeptiků, ke které patří šestnáct Faragových mužů, zástupce českých Svobodných Petr Mach i výrazná skupina italských europoslanců, ztratili odpůrci jednotné EU předepsané zastoupení sedmi členských zemí. Tím přišli euroskeptičtí poslanci o nárok na reprezentační frakci v Evropském parlamentu, což jim zkomplikuje politickou soutěž se sociálními demokraty nebo liberály.

Kosované, kterým americká armáda pomáhala před deseti lety získávat svobodu, teď cestují do Sýrie a na Blízký východ, aby bojovali proti ní.  Podle úřadů z Prištiny jich na straně Islámského státu bojuje asi sto padesát, na čtyřicet kosovských bojovníků už v regionu padlo. Magazín Foreign Policy podotýká, že i když desítku radikálních islámských neziskových organizací už kosovská vláda pro podezření z náboru džihádistů zrušila, až 45% nezaměstnanost hraje vedle nově zbudovaných mešit v Kosovu velkou roli pro lákání mladých bojovníků do řad Islámského státu.  

Agentura Reuters mezitím publikuje komentář psychologa Arie Kruglanskiho z univerzity v Merylandu, který tvrdí, že nábor bojovníků Islámského státu je otázka psychologie, a ne pouze náboženství. Džihád podle něj nabízí mladým lidem sebeuplatnění, které jim umožní ve vlastních očích i pro okolí něco znamenat. Autor argumentuje příklady sebevražedných útočnic v Izraeli, které se rozhodly završit svou existenci výrazným činem proto, že často zažily zklamání v osobním životě.

Italský deník Corriere della Sera konstatuje, že asijsko-evropský summit v Miláně provázejí bezpečnostní opatření, jaká Itálie ještě nezažila. Pro více než padesát hlav států zajišťují v italském městě bezpečnost dva tisíce policistů, vojáků a příslušníků finanční stráže. V pohotovosti jsou také přímo na místě protiteroristické jednotky, pyrotechnici i obsluha nedalekého vojenského letiště. Článek v italském večerníku mluví o paralýze města, pro které může být vrcholná schůzka mezinárodních politiků také organizačním testem před plánovanou světovou výstavou EXPO 2015. Včera v Miláně jednala německá kancléřka Merkelová s ukrajinským prezidentem Porošenkem, dnes má do Itálie přiletět i ruský prezident Vladimir Putin.

V Indii lidé nakupují raději u stánkařů a trhovců, než v řetězcích supermarketů. Alespoň to tvrdí britský týdeník The Economist, který zkoumá, proč si ani levnější zboží v zastřešených obchodech se vzduchotechnikou nezískalo srdce tradičního zákazníka. Kvalita stánkové zeleniny je vyšší, o dlouhotrvanlivé zboží u chladíren není takový zájem a obchodník v dlouho otevřeném krámku na rohu ulice prodává třeba i na dluh – vysvětluje článek, proč se globální fenomén řetězců automaticky neuchytí všude na světě.

V Berlíně se dnes schází pracovní skupina Mezinárodní stratigrafické komise, která má rozhodnout o tom, zda už oficiálně skončila geologická epocha holocénu. Podle některých vědců už je totiž vliv člověka na planetu Zemi tak velký, že je na čase vyhlásit konec dvanáct tisíc let staré éry, která začala dobou ledovou. Vystřídat ji má takzvaný antropocén, tedy období, kdy má na planetu zásadní vliv člověk. Berlínská konference má kromě slovíčkaření rozhodnout, zdali jsou změny natolik epochální, aby se lidstvo právem dožilo nové dějinné nálepky, píše deník The Independent

Papež František poprvé umožnil pronájem Sixtinské kaple pro komerční prezentace. Už zítra se má uprostřed Michelangelových fresek odehrát exkluzivní koncert pro 40 hostů automobilky Porshe. Každý z nich zaplatil pět tisíc euro za okružní výlet po Itálii, který Porshe organizuje. Získané peníze Vatikán pošle na podporu nemajetných a trpících, upřesňuje The Daily Telegraph.

Frontman ruské rokové skupiny Mašina Vremeni Andrej Makarevič se prý stává disidentem proti vlastní vůli. Slovenský deník Sme líčí, jak úřady umělci zrušily další koncert v Baku jen kvůli obavám, že jeho vystoupení by mohlo zažehnout nepokoje podobné těm na Ukrajině. Stále častějším jevem na Makarevičových koncertech jsou útoky ruských vlasteneckých radikálů, kteří se snaží vystoupení narušit třeba i slzným plynem. Do nemilosti Putinových příznivců se umělec dostal, když vystoupil v Doněcké oblasti, kterou kontrolují proukrajinští bojovníci.

Lucifer nebo Michail? V sibiřské oblasti Perm pojmenovali rodiče svého novorozeného syna Lucifer, a pobouřili tím podle The Moscow Times své příbuzné i pravoslavnou církev. Její představitelé už také pohotově vyjednávají, jak měsíční nemluvně rodičům odejmout, překřtít ho na Míšu a nechat ho vyrůstat ve zbožné rodině, píše deník. Ruské zákony nicméně ani satanistům nezakazují vybrat svým dětem libovolné jméno. Matka chlapečka teď úřadům vysvětluje, že Lucifer není totožný se Satanem, jak ho spousta křesťanů vnímá. Jeho jméno prý ve skutečnosti znamená Nositel světla.

Zdroj: zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Euroskeptici v parlamentu EU slábnou; kosovští bojovníci IS Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.