Výběr ze zahraničního tisku: Eskalující situace v Hongkongu, ebola a obchvat Bratislavy

Tištěná média v zahraničí se dnes věnují eskalací protestů v Hongkongu, debatě ekologických odborníků ohledně nového obchvatu kolem Bratislavy a   pokračující epidemii viru ebola. 

 

Dopravní obchvat Bratislavy naruší ekologickou stabilitu krajiny, tvrdí odborníci ze slovenského ministerstva životního prostředí ve slovenském deníku SME. I ekologové nicméně uznávají že šedesát kilometrů čtyřproudé dálnice, která přesune dopravu z centra na předměstí metropole, se z hospodářských i bezpečnostních důvodů vyplatí. Podle deníku je o tom třeba jen přesvědčit Brusel. Obchvat naruší tradiční hnízdiště čápa černého i dalších ptačích druhů.

Policisté v Hongkongu znovu zasáhli proti demonstrantům, kteří v ulicích už třetí týden protestují proti plánům na centrální kontrolu provincie z Pekingu. Za nedovolené shromažďování zatkli přes třicet lidí, kteří patřili k davu blokujícímu jeden z podchodů pro pěší. Policie tvrdí, že musela zprůchodnit jednu z hlavních dopravních tepen ve městě. Obvinění z nadměrného násilí prý prošetří.

Americká policie minulý týden zabavila během jediného dne 90 milionů dolarů v hotovosti pocházejících z trestné činnosti, což je podle Foreign Policy rekordní zákrok. Akce sledující takzvané praní špinavých peněz v jižní Kalifornii a na mexické hranici se nevyhnula ani oděvním firmám a obchodům s oblečením pro těhotné. Firmy fakturovaly v Mexiku falešné dodávky textilu, i když se ve skutečnosti jednalo o výdělky z kokainu a dalších drog.

Na ebolu zemřely v západní Africe při pokračující epidemii už čtyři a půl tisíce lidí, což ale nezajímá spekulanty s internetovými doménami. Za adresu ebola.com obchodníci stále žádají 150 tisíc dolarů. Je to podle nich prémiová adresa, kterou můžou zhodnotit farmaceutické společnosti, uvádí server Foreign Policy. Britský deník The Daily Telegraph upozorňuje na zprávu Světové zdravotnické organizace, která varuje, že do letošního prosince může na epidemii umírat až deset tisíc lidí týdně.

Zítřejší vojenská přehlídka v Bělehradě připomene sedmdesáté výročí vzniku Titovy Jugoslávie. Ruský deník The Moscow Times si při této příležitosti všímá, že Srbové posunuli oslavy takzvaného Dne osvobození o čtyři dny dopředu, aby na slavnosti mohli osobně pozdravit ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten armádní přehlídku navštíví cestou na euro-asijský summit v italském Miláně. Americký velvyslanec v Srbsku v televizi prohlásil, že „si tamní vláda může k narozeninám pozvat koho chce, jenom mu připadá zvláštní vzdávat v Bělěhradě vojenský hold vrchnímu veliteli ruské armády, která na Ukrajině pořád bojuje.“ Současnou celkově prozápadní orientaci Srbska deník  The Moscow Times ilustruje statistikou investic a zahraničního obchodu, které několikanásobně převyšují obchod s Moskvou.

 

Helga Glocková, jejíž bývalý manžel Gaston Glock od osmdesátých let úspěšně zásobuje rakouskou a americkou policii poloautomatickými pistolemi, jej obvinila z toho, že ze zbrojovky nelegálně vyváděl miliony dolarů ročně. Gaston Glock měl podle listu The National Post příjem firmy a přidruženého fondu zastírat tak, aby se nemusel s bývalou ženou o zisk dělit. Helga Glocková požaduje u soudu v americkém státě Georgia odškodné ve výši půl miliardy dolarů.

Deník severokorejské dělnické strany otiskl fotografii, na které se vůdce Kim Čong Un při chůzi opírá o hůlí. Vzácná připomínka vládcova křehkého zdraví se objevila po šesti týdnech spekulací o Kimově zdraví, během kterých se lídr vůbec neobjevil na veřejnosti. Jihokorejský vyslanec v Číně londýnským The Times řekl, že Kimovi léčí nohu ruský doktor a v posledních týdnech sháněli Kimovi poradci ve světě další specialisty včetně chirurga z Francie. Novináři dále spekulují o možné operaci Kimova levého kotníku, ale diskutuje se také o záměrné strategii severní Koreje, které se běžně v médiích podle Pchjonkjangu nedostává pozornosti.

Dvojnásobná vražda venezuelského poslance Roberta Serry a jeho tajemnice se zamotává. Týden po objevení jejich ostatků, které po sobě zřejmě zanechali nájemní vrazi, byl při hromadné policejní přestřelce zavražděn Serrův přítel a bývalý policista. Novináři britského týdeníku The Economist věří že incidenty spolu souvisejí a poukazují na takzvané kolektivy, což jsou gangsterské skupiny, které chtějí v zemi samozvaně udržovat pořádek a výdobytky revoluce.   

Bez pomoci tradičních vydavatelů prodali za uplynulý rok nezávislí autoři v internetovém knihkupectví Amazon elektronické knihy za 450 milionů dolarů, píše The Economist. Týdeník tvrdí, že ve Spojených státech vychází nyní čtvrtina titulů nezávisle na velkých nakladatelstvích, a dává tak ruskému slovu samizdat úplně nový význam.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Eskalující situace v Hongkongu, ebola a obchvat Bratislavy Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.