Výběr ze zahraničního tisku: Eskalace situace na Ukrajině; rozšíření boje islamistů do Afriky

Zahraniční média se 14. listopadu věnují eskalaci napětí na východě Ukrajiny, kde dochází k posilování pozic proruských separatistů. Všímají si také prohlášení vůdce Islámského státu, který tvrdí, že se svatá válka těchto bojovníků rozšířila už i na území několika států na severu Afriky. 

Rusko znovu obsazuje Ukrajinu, píše magazín Foreign policy. Po šestiměsíční občanské válce na východě země tak ovšem zřejmě činí s mnohem sofistikovanější technikou. Přestože podobné zprávy ruská strana odmítá jako propagandu, list sepisuje typy obrněných transportérů spatřených na území Ukrajiny, které jsou vybaveny zaměřovacími radary Leopard nebo Lynx. Tyto systémy dokáží odhalit pohyby nepřátelských konvojů, dělostřelecké palby nebo pohyb nízkoletících letadel a dronů. Kromě toho podporují přesnost raketové střelby. Experti v článku vysvětlují, proč tyto v regionu zatím nezaregistrované technologie nepocházejí z výzbroje ukrajinské armády. Na příkladech nepřesné dělostřelby z okolí Doněcku a na základě označení techniky se snaží dokázat, že do nejmodernější systémy dorazily do oblasti teprve nedávno.

Deník Moscow Times upozorňuje na nebezpečí radiace v Severních mořích. Představují ho staré jaderné reaktory a několik vysloužilých jaderných plavidel, jež nejprve Sověti a po nich i Rusové uložili na dno Barentsova, Karského a Norského moře. Podle norsko-ruských aktivistů hrozí oblasti pomalá podmořská tragédie srovnatelná s Černobylem, tedy kontaminace ekosystému, která ohrozí mořský život a navazující složky potravinového řetězce. Pod vodou se v dotyčné oblasti nachází podle zprávy z roku 2012 na 17 tisíc kontejnerů jaderného odpadu, kterého se v sedmdesátých letech zbavovaly podobným způsobem i další jaderné velmoci. Ve vlnách arktických moří dále zůstalo 19 vyřazených lodí na jaderný pohon, 14 vysloužilých reaktorů a tři jaderné ponorky.

Deník The Guardian píše, že britský soud vyměřil dva roky vězení osmadvacetileté Londýňance Amal Wahábiové, která letos chtěla poslat svému manželovi přes Turecko do Sýrie po kurýrovi dvacet tisíc liber. Peníze měly financovat teroristickou organizaci Islámský stát. Jedná se o první podobný trest za pokus o peněžitou podporu tohoto hnutí.  Soudce, který měl k dispozici manželovy snímky ze syrského bojiště, přihlédl i k tomu, že se odsouzená plánovala přestěhovat za manželem i se dvěma dětmi, přestože jí mělo být podle soudu jasné, že vzhledem k povaze jeho teroristické činnosti měla od něj děti držet co nejdál, píše The Guardian.

Německý týdeník Der Spiegel otiskuje rozhovor s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. Americký diplomat a politolog v něm mimo jiné upozorňuje na rozdíly mezi ruským záborem Krymu a Hitlerovým vpádem do Československa. Kissinger poukazuje na aktuální centra globálního napětí, upozorňuje na nutnost jednání s Ruskem a říká, že Američané udělali chybu, když žádali odstoupení syrského prezidenta Bašára Assada. Odstranění diktátora podle něj nutně problem regionu neřeší a Washington si touto snahou zkomplikoval další potřebnou spolupráci s Moskvou ohledně íránského jaderného programu.

Britský Independent píše, že samozvaný předák Islámského státu Abú Bakr al Bagdádí zveřejnil novou výzvu bojovníků džihádu, ve které tvrdí, že Alláhova svatá válka rozšířila své základny na území Saúdské Arábie, Jemenu, Egypta, Alžírska a Libye. Audionahrávka byla publikována necelý týden poté, co irácká armáda vydala nepotvrzené informace o zranění a možné smrti prvního chalífy, není ovšem jasné, kdy byla pořízená. Al Bagdádí v nahrávce vyzývá k dalšímu boji, zejména proti režimu Saúdské Arábie a slibuje bitvu do posledního muže.

Slovenské elektrárne jsou v postkomunistických zemích Evropské unie prvním podnikem, který v atomové elektrárně ruského typu diverzifikuje zdroje obohaceného uranu, píše The Wall Street Journal. Firma s dvoutřetinovým italským vlastníkem, společností Enel, a třetinovým podílem slovenského státu, uzavřela dohodu s nejmenovaným dodavatelem, který nepochází z Ruska. Ten by měl do Slovenských elektráren dodávat uran pro řízenou reakci už od roku 2015. Deník poznamenává, že o diverzifikaci zdrojů, ke které letos v květnu vyzvala členské země Evropská komise, se před deseti lety pokusila i česká firma ČEZ, jež přijala několik dodávek od americké společnosti Westinghouse. ČEZ ale později znovu přešel na dodávky uranu z Ruska.

Agentura Reuters píše, že modul Evropské vesmírné agentury ESA, který ve středu přistál na kometě vzdálené půl miliardy kilometrů od planety Země, dosedl asi kilometr od plánovaného místa. Momentálně se stokilový vesmírný stroj nachází ve stínu útesu skalnatého povrchu komety, což komplikuje dobíjení jeho solárních baterií. Modul stojí pouze na dvou ze tří mechanických nohou, nicméně podle expertů z operačního centra v německém Darmstadtu je zcela funkční. Podle agentury Reuters vědci v tuto chvíli vyhodnocují data o jeho poloze, aby mohli rozhodnout, zda nehrozí, že se modul převrátí, až začne s plánovanými vrty do povrchu komety.

List Daily telegraph píše, že papež František nechá na Svatopetrském náměstí v Římě postavit několik sprch pro bezdomovce. Budou součástí toalet pro turisty za renesanční kolonádou vedoucí k bazilice Svatého Petra. S nápadem přišel papežský almužník arcibiskup Konrad Krajewski, který podle listu Daily telegraph nedávno pozval na večeři padesátiletého bezdomovce ze Sardínie. Ten se mu svěřil, že aktuálnější problém než hlad představuje pro bezdomovce v Římě možnost sprchování.

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Eskalace situace na Ukrajině; rozšíření boje islamistů do Afriky Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.