Výběr ze zahraničního tisku: Ebola v Evropě a nebezpečné cesty běženců do bohatých zemí

Zahraniční tisk se v pátek 10. října věnuje ebole v Evropě, otázce nebezpečných útěků běženců do Evropy či Spojených států. Tisk se také věnuje kauze odposlouchávání britských novinářů tamní policií. 

Deníky od Slovenska až po Británii referují o šestapadesátiletém Čechovi, který byl hospitalizován v Praze s podezřením na ebolu. Výsledky testů z německé laboratoře byly na tuto nemoc negativní a pacient smrtelným virem neonemocněl. Britský deník The Daily Telegraph ovšem naznačuje, že nákaza se šíří také ve Velké Británii. V Makedonii totiž zřejmě na tuto smrtelnou chorobu zemřel Brit, který přicestoval do Skopje letadlem z Londýna druhého října a nakazit se mohl na Britských ostrovech, ale také v Nigérii. Vzorky jeho tkáně poslali mezitím makedonští lékaři na testy do Německa. Spolucestující oběti byl umístěn na izolovaném nemocničním oddělení a britská vláda oznámila, že zpřísní kontroly cestujících na londýnských letištích i v železničním terminálu vlaků Eurostar.

Ruský deník The Moscow Times referuje o telefonátu jednoho z předních velitelů Islámského státu - Čečence Omara al Shishaniho, který svému otci slibuje, že se svými džihádisty osvobodí za pomoci Aláha od ruské nadvlády celý Kavkaz včetně rodného Čečenska. Hrozba následuje několikaměsíční spekulace o tom, že Pankiskou soutěsku v Gruzii mohou islámští extremisté využít k ozbrojenému postupu proti Rusku. Takzvaný Islámský stat Rusku zazlívá podporu syrského prezidenta Bašára Asada a slibuje zemi pomstu.

Pravděpodobnost návratu hospodářské recese do Německa posilují nové statistické údaje, píše londýnský deník The Times. Po mírném nárůstu nezaměstnanosti a poklesu spotřebitelské důvěry zveřejnil totiž německý Federální statistický úřad údaje o propadu vývozu. Přebytek zahraničního obchodu Německa se v letošní srpnu snížil na na 17,5 miliardy eur. Jde o šestiprocentní pokles. Podobný vývoj nevykazovaly ekonomické ukazatele v Německu za uplynulých pět a půl roku, poukazují britští analytici.

Červencové sestřelení dopravního letadla aerolinií Malaysia Airlines nad Ukrajinou podle slovenského deníku Sme pomalu upadá v zapomnění, aniž by se objasnil původce útoku. Nicméně včerejší informace o pasažérovi, který si před dopadem Boeingu 777 na zem mohl nasadit kyslíkovou masku, debatu o průběhu tragédie, při které zahynulo na tři sta lidí, znovu oživily. Deník cituje experty na bezpečnost letů, kteří ovšem podobné nasazení masky vylučují. Za nejpravděpodobnější považují vysvětlení, že kyslíkovou masku už mrtvému tělu někdo na krk nasadil až po dopadu na zem.

Týdeník The Spectator varuje Brity před pravomocemi a praktikami tamních policistů, kteří si legální cestou zjišťují novinářské zdroje informací. Časopis upozorňuje na dva zdokumentované případy, kdy si policie vyžádala po mobilním operátorovi záznamy o telefonátech editorů deníku The Sun a nedělních novin The Mail on Sunday. Postup, který The Spectator přirovnává k metodám někdejší východoněmecké tajné policie Stasi, umožnila legislativní opatření zavedená nedávno v rámci boje proti terorismu. Autor článku ovšem britské detektivy kritizuje za jejich zneužívání a naznačuje, že policie podobné metody používá i v případech, které se novinářských zdrojů vůbec netýkají. Jak dlouho, proti komu a jak často policiisté tento postup praktikují, ptá se na závěr The Spectator.

Německý týdeník Der Spiegel i americký deník The Wall Street journal se věnují neschopnosti Evropské unie reagovat legislativně i prakticky na příliv utečenců, kteří riskují život, aby se dostali nelegálně přes Středozemní moře z Afriky do Evropy. Právě totiž uplynul rok od tragédie u Lampedusy, při které na moři utonulo přes 360 běženců. Italské úřady dodnes všechny oběti neidentifikovaly.

The New York Times se také věnují tématu nelegální migrace, ale zaměřují se na trasu mezi Kubou a americkou Floridou. Na příběhu pekaře, který teprve na devátý pokus úspěšně přistál u pobřeží Spojených států, líčí podmínky více než dvaceti tisíc Kubánců, kteří se za uplynulý rok dostali ilegálně do USA přes moře. Na člunech a podomácku postavených plavidlech z polystyrénu, která pohání automobilový motor, riskují tito lidé více než stokilometrovou plavbu. Jejich počet se přitom za poslední roky zdvojnásobil, což Američanům podle The New York Times hodně vypovídá o kubánském režimu Raula Castra.

Rozsáhlá síť průmyslových kamer na benzínových pumpách zaznamená hodně případů krádeží, ale nejúspěšnější zloděj benzínu v Británii jí v posledních dvou letech stále uniká. Deník The Telegraph upozorňuje na neúspěch policie v pátrání po člověku, který od roku 2012 opakovaně tankoval palivo za tisíce liber, neplatil a od benzínových pump ujížděl ve voze Opel Zafira stříbrné barvy. Lupič v nejméně třiceti případech použil falešné registrační značky, ale také paruky, čepice a mikiny s kapucí, takže policie stále neví, jeslti se jedná o muže nebo ženu. Ani očití svědci z benzínových stanic nevypovídají o pohlaví zloděje jednoznačně.

Kampaň na záchranu vzácných tygrů amurských, kterou před lety zaštítila Ruská vláda, se vyvinula nečekaným způsobem. Zachráněná a očipovaná mláďata, vypuštěná v amurské oblasti do volné sibiřské přírody, totiž přešla rusko-čínskou hranici. Ruští přírodovědci upozornili čínské úřady na pohyb dnes dvouletého samce Kuzji, který přeplaval hraniční řeku Amur. Na sociálních sítích je ovšem pohyb tygrů námětem vtipů, jejichž terčem je hlavně ruský prezident Putin: Jedni se ptají, jak se tygr dozvěděl o chystané Putinově narozeninové návštěvě Sibiře a včas unikl. Druzí konstatují, že šelma je po finančním magnátu Chodorkovském druhým živočichem, který dvaašedesátiletému prezidentu Putinovi z Ruska unikl.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Ebola v Evropě a nebezpečné cesty běženců do bohatých zemí Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.