Výběr ze zahraničního tisku: Další vlna náletů na IS v Sýrii a kritika ukrajinské krize

Dnešnímu zahraničnímu tisku dominuje téma leteckých úderů proti radikálům Islámského státu. Spojené státy a jejich spojenci podnikli v noci další vlnu náletů, za což si vysloužili kritiku ze strany Ruska. Na půdě OSN kritizovaly nezúčastněné státy, jako například Indonésie nebo Finsko, roli velmocí v konfliktu na Ukrajině.

Podle deníku USA Today prohlásil například indonéský prezident, že moskevský zábor Krymu otřásl vztahy mezi Moskvou a Washingtonem a vytvořil hrozbu nové studené války.

Zástupci Finska upozornili, že velmoci mají v 21. století zodpovědnost za menší státy a narušování mezinárodního práva povede pouze k chaosu. Řečníci na jednání v New Yorku zároveň navrhovali změnu současného systému veta, který státům v Radě bezpečnosti, jako například Rusku, umožňuje blokovat jednání a řešení aktuálních problémů.

Deník The Financial Times si nezávisle na debatě v OSN všímá stále častějších narušení leteckého prostoru pobaltských zemí ruským vojenským letectvem.

V druhé vlně náletů proti jednotkám Islámského státu v Sýrii a Iráku se Spojené státy a jejich spojenci zaměřili podle deníku The Wall Street Journal na těžební vrty a ropné rafinérie, které jsou pod kontrolou radikálů. Deník The Guardian upozorňuje na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, který džihádisty vyzval, aby opustili bojiště, dokud to je ještě možné. Britský premiér David Cameron zároveň na pátek svolal hlasování parlamentu, které by Londýnu umožnilo přidat se vojensky k alianci proti džihádistům. Islamistické nepřátele nazývá v londýnských The Times „psychopaty, na které by se Británie měla zaměřit.“

Agentura Reuters nicméně konstatuje, že například v postupu proti Kurdům letecké nálety Spojenců útoky islamistů ani v nejmenším nezastavily. Uprchlíci z kurdského regionu dál referují o vypálených obcích a popravách zajatců.

Deník The Moscow Times upozorňuje, že Rusko nově odsoudilo americké nálety na Sýrii. Tyto vojenské zásahy nejsou podle Moskvy legitimní, neboť se provádějí bez souhlasu ruského spojence Bašára Asada a jeho vlády v Damašku a nemají ani mandát Organizace spojených národů, cituje deník z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Rusové prý vysoce oceňují snahu, kterou Asad vyvíjí v boji proti povstalcům a Washington by s ním měl podle ruské diplomacie spolupracovat.

Dvouměsíčník Foreign Policy rozebírá změnu postoje hnutí Islámský stát k monitorování elektronické komunikace na Západě. Upozorňuje na to, že ještě před rokem na zasedání Valného shromáždění OSN útočila brazilská prezidentka na Ameriku kvůli sledování cizí komunikace. Dnes ale kvůli zvýšené aktivitě radikálního hnutí Islámský stát může na stejné platformě Barak Obama vyzývat další země ke zpřísněnému sledování potenciálních teroristů, a skoro nikomu to nevadí. Belgie, Británie, Francie i Německo naopak hledají legislativní úpravy, který by jim umožnily zabránit svým občanům vycestovat do Iráku či Sýrie a bojovat na straně džihádistů.

Britský deník The Independent referuje o první studii svého druhu, která zjišťuje profil britských občanů, kteří se rozhodnou odejít do zahraničí a přidat se k džihádistům. Tito radikálové většinou pocházejí z majetných rodin a jsou společensky izolovaní od svých vrstevníků. Překvapivě pocházejí tito lidé nejčastěji z rodin, které už v zemi žijí několik generací, ale k potenciálním rekrutům patří i někteří čerství přistěhovalci. Autoři studie oslovili na šest set mladých muslimů, kterým v dotazníku prezentovali šestnáct teroristických činů ve jménu Alláha a dotazovaní zaškrtávali, co je jim na nich sympatického. Hlavním závěrem autorů z univerzity Queen Mary v Londýně je, že náboženští fanatici v Británii pocházejí z bohatších rodin.

Z peněz z eurofondů, které Evropská komise zablokovala Slovensku kvůli pochybením ve veřejných zakázkách, uvolní zatím Brusel jenom jednu třetinu, píše slovenský Sme. Celkově přitom bylo pozastaveno vyplacení tří set milionů euro. Z této sumy teď odblokuje Evropská unie 102 milionů. Evropská centrála začne Bratislavě vyplácet peníze ze čtyř z devíti operačních programů. Do konce roku tak státní rozpočet našich sousedů přijde o osmdesát milionů eur za proinvestované peníze, které Brusel kvůli procesním chybám neproplatí. Ministr financí Petr Kažimír nicméně reakce Bruselu na slovenský audit vykládá jako úspěch.

Zpráva amerického Federálního úřadu pro vyšetřování FBI upozorňuje na prudký nárůst počtu hromadné střelby na území Spojených států. Zatímco v letech 2000 až 2006 se incidentů, kdy jedinec začal střílet po svém okolí, objevilo každoročně šest, ohlédnutí za roky 2007 až 2013 mluví o šestnácti případech. Střelba trvá v průměru pět minut a policie se většinou na místo činu dostaví až po incidentu. V šedesáti čtyřech z celkových sto šedesáti případů spáchal střelec sebevraždu, upozorňují dnešní New York Times. 

Zdroj: zahraniční deníky

Výběr ze zahraničního tisku: Další vlna náletů na IS v Sýrii a kritika ukrajinské krize Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.