Vatikán vyjádřil stud nad zneužívanými dětmi kněžími v USA

Vatikán ve čtvrtek uvedl, že se stydí a lituje zprávu o zneužívání dětí ze strany kněží ve Spojených státech. Vyjádřil se tak k události z Pensylvánie z tohoto týdne, podle které v tomto americkém státě během uplynulých 70 let přes 300 duchovních zneužilo nejméně 1000 dětí.

Ke zprávě komise velké poroty ve státě Pensylvánie lze říci jen dvě slova: Stud a lítost, uvedl Vatikán ve čtvrtečním prohlášení. Případy zneužívání uvedené ve zprávě jsou podle vatikánského mluvčího Grega Burkeho z kriminálního i morálního hlediska "zavrženíhodné".

Oběti podle Burkeho byly připraveny o hrdost a víru. Církev si musí z minulosti vzít "tvrdá ponaučení", zdůraznil mluvčí. Odpovědní a ti, kteří zneužívání umožnili, podle něj musí skládat účty.

Papež František stojí na straně obětí a jsou pro něj prioritou, ujistil mluvčí Vatikánu. Dodal, že církev chce oběti vyslechnout, aby byla "tragická hrůza, která ničí život nevinných", vymýcena.

Devítisetstránková zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží v Pensylvánii obsahuje kruté případy sexuálního násilí od 40. let minulého století. Skutečný počet zločinů je podle zprávy nejspíš ještě větší, protože mnoho dokumentů se v tajných církevních archivech nepodařilo dohledat a některé z obětí se nepřihlásily. Viníci z velké části trestu unikli.

 

 

Zdroj: ČTK

Vatikán vyjádřil stud nad zneužívanými dětmi kněžími v USA Foto: napolitano / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

 1. Bohemia Sekt zvýšil zisk o 80 milionů korun

  Byznys ·

  Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, loni utržil 1,6 miliardy Kč, stejně jako v letech 2016 a 2015. Zisk zvýšil o 80 milionů korun na 442 milionů Kč, napsa…

 2. Za pravými českými rajčaty na Hanou

  Komerční sdělení ·

  Olomoucký kraj, nazývaný od 16. století Haná, je známý bohatými kulturními tradicemi a řadou unikátních památek. Mezi nejvýznamnější patří Svatý kopeček v Olomouci, kd…

 3. Developerovi Central Group výrazně klesl zisk

  Byznys ·

  Central Group, jeden z největších bytových developerů v Česku, loni meziročně snížil čistý zisk o 17 procent na 934 milionů Kč. Příjmy z prodeje a investic klesly o tř…

 4. Za rok zmizela polovina nelegálních billboardů

  Byznys ·

  Za rok od zavedení zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic jich byla podle ministra dopravy Dana Ťoka odstraněna zhruba polovina ze dvou tisícovek. Další n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.