Vatikán vyjádřil stud nad zneužívanými dětmi kněžími v USA

Vatikán ve čtvrtek uvedl, že se stydí a lituje zprávu o zneužívání dětí ze strany kněží ve Spojených státech. Vyjádřil se tak k události z Pensylvánie z tohoto týdne, podle které v tomto americkém státě během uplynulých 70 let přes 300 duchovních zneužilo nejméně 1000 dětí.

Mohlo by vás zajímat

Ke zprávě komise velké poroty ve státě Pensylvánie lze říci jen dvě slova: Stud a lítost, uvedl Vatikán ve čtvrtečním prohlášení. Případy zneužívání uvedené ve zprávě jsou podle vatikánského mluvčího Grega Burkeho z kriminálního i morálního hlediska "zavrženíhodné".

Oběti podle Burkeho byly připraveny o hrdost a víru. Církev si musí z minulosti vzít "tvrdá ponaučení", zdůraznil mluvčí. Odpovědní a ti, kteří zneužívání umožnili, podle něj musí skládat účty.

Papež František stojí na straně obětí a jsou pro něj prioritou, ujistil mluvčí Vatikánu. Dodal, že církev chce oběti vyslechnout, aby byla "tragická hrůza, která ničí život nevinných", vymýcena.

Devítisetstránková zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží v Pensylvánii obsahuje kruté případy sexuálního násilí od 40. let minulého století. Skutečný počet zločinů je podle zprávy nejspíš ještě větší, protože mnoho dokumentů se v tajných církevních archivech nepodařilo dohledat a některé z obětí se nepřihlásily. Viníci z velké části trestu unikli.

 

 

Zdroj: ČTK

Vatikán vyjádřil stud nad zneužívanými dětmi kněžími v USA Foto: napolitano / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

 1. Bohemia Sekt zvýšil zisk o 80 milionů korun

  Byznys ·

  Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, loni utržil 1,6 miliardy Kč, stejně jako v letech 2016 a 2015. Zisk zvýšil o 80 milionů korun na 442 milionů Kč, napsa…

 2. Za pravými českými rajčaty na Hanou

  Komerční sdělení ·

  Olomoucký kraj, nazývaný od 16. století Haná, je známý bohatými kulturními tradicemi a řadou unikátních památek. Mezi nejvýznamnější patří Svatý kopeček v Olomouci, kd…

 3. Developerovi Central Group výrazně klesl zisk

  Byznys ·

  Central Group, jeden z největších bytových developerů v Česku, loni meziročně snížil čistý zisk o 17 procent na 934 milionů Kč. Příjmy z prodeje a investic klesly o tř…

 4. Za rok zmizela polovina nelegálních billboardů

  Byznys ·

  Za rok od zavedení zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic jich byla podle ministra dopravy Dana Ťoka odstraněna zhruba polovina ze dvou tisícovek. Další n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.