Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC a dodal, že viděl německého ministra financí vyjádřit v Bundestagu podobný názor.

Mohlo by vás zajímat

Podle Varufakise, který na začátku července odstoupil z funkce a byl nahrazen Euklidem Tsakalotosem, je záchranný program založen na neudržitelném zadlužení. Každý kdo má alespoň nějaké povědomí o řeckých veřejných financích, je podle bývalého ministra financí toho názoru, že nový plán nebude fungovat.

Řecký premiér Alexis Tsipras si naopak myslí, že záchranný program pomůže Řecku ukončit období ekonomické nejistoty. Podle BBC se očekává, že Tsipras ve čtvrtek svolá mimořádné zasedání parlamentu, na kterém by poslanci měli dohodu ratifikovat. Proti ovšem bude hlasovat část poslanců Tsiprasovy strany Syriza. Nelíbí se jim úsporná opatření, která jsou součástí dohody. Výhrady k novému záchrannému plánu mají i některé členské státy eurozóny včetně Německa. Více čtěte zde.

Řecko musí do 20. srpna uhradit Evropské centrální bance splátku ve výši 3,4 miliardy eur, uvádí BBC. Pokud do té doby nebude nový záchranný program ratifikován, země bude potřebovat další nouzový překlenovací úvěr, kterým jí věřitelé pomohli už v červenci.

 

Zdroj: BBC

 

Varufakis: Záchranný program nebude fungovat Foto: ČTK/AP/Michael Probst

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.