reklama

Válka o ceny ropy mezi USA a OPEC vrcholí, Spojené státy musely snížit odhad těžby

Ve Spojených státech se letos a příští rok vytěží méně ropy než se původně očekávalo. Americká vláda snížila odhad pro těžbu suroviny v důsledku poklesu cen ropy na světovém trhu. Cena se snižuje kvůli postupu kartelu OPEC, který nechce uvolnit místo na trhu společnostem, jež těží ropu z břidlicových ložisek. I přes zhoršené prognózy by produkce ropy v USA mohla dosáhnout nejlepšího výsledku od roku 1972. Vláda očekává i slabší produkci a spotřebu zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) snížil odhad letošního růstu produkce ropy v USA na 650 tisíc barelů denně z dříve předpokládaných 750 tisíc barelů denně. Na příští rok počítá s propadem těžby o 400 tisíc barelů denně, zatímco v předchozí prognóze očekával mírnější pokles o 150 tisíc barelů denně.

„Ačkoliv by letošní těžba ropy v USA měla být o 100 tisíc barelů denně nižší, než se předpokládalo, stále zůstává na cestě k nejvyšší úrovni od roku 1972," upozornil ředitel úřadu Adam Sieminski, jehož citovala agentura Reuters.

Úřad EIA, který působí při ministerstvu energetiky, v úterý také snížil odhad letošní těžby zemního plynu v USA na 78,7 miliardy krychlových stop (2,2 miliardy krychlových metrů) denně. Dosud počítal s objemem 79 miliard krychlových stop.

Za růstem produkce ropy v USA v posledních letech stojí technologie hydraulického štěpení, volně nazývaná frakování. Tato metoda se používá k těžbě z břidlicových hornin, je však nákladnější než některé jiné těžební postupy. Růst těžby z břidličných formací v USA přitom citelně přispěl k výraznému zlevnění ropy na světových trzích.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zatím na pokles cen ropy nezareagovala snížením produkce. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, totiž nechce uvolnit místo na trhu těžařům s vyššími náklady, jako jsou právě producenti ropy z břidlicových ložisek v USA. Levná ropa přitom způsobuje finanční problémy chudším členům OPEC.

Snížená prognóza úřadu IEA je další známkou toho, že snaha kartelu OPEC odradit konkurenty s vyššími těžebními náklady od rozšiřování produkce začíná přinášet úspěch. „Domníváme se, že ceny ropy by se měly v blízké budoucnosti stabilizovat. Jsme přesvědčeni, že strategie zemí OPEC se začne vyplácet a těžba mimo kartel se zpomalí,“ uvedl koncem července analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.

 

Zdroj: ČTK

 

Válka o ceny ropy mezi USA a OPEC vrcholí, Spojené státy musely snížit odhad těžby Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.