reklama

Váha prezidenta a význam prezidentské volby v ČR posílil. Příští volby budou tvrdé

Způsob výběru prezidenta přímou volbu podporuje o deset procent více Čechů než před dvěma lety. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je to nejlepší způsob výběru prezidenta pro 74 procent dotázaných. Podle politologa Jana Kubáčka přitáhla pozornost veřejnosti osoba Miloše Zemana a to jak jeho příznivců, tak i odpůrců. Příští prezidentskou kampaň pak očekává nelítostnou - i v případě, že by v ní Zeman nefiguroval.

Mohlo by vás zajímat

„Ukazuje se, že výraznost prezidentství a prezidentského stylu Miloše Zemana přitáhla pozornost české veřejnosti. Na jedné straně stoupenců, kteří považují jeho aktivitu za důležitou, cení si určité asertivity a témat, která Miloš Zeman vnesl do politického dění, ale zároveň to přitahuje i pozornost těch váhajících, či přímo oponentů Miloše Zemana, kteří si právě na tom výrazném stylu Miloše Zemana určitém stylu a neortodoxnosti jeho politického řemesla a vystupování uvědomují, jak je důležité se účastnit prezidentské volby,“ vysvětloval Kubáček na rádiu Zet.

Samotnou pozici prezidenta berou Češi podle Kubáčka jako smírčí, soudcovskou a symbolicky nejautoritativnější. „Je to pozůstatek po Tomáši Garriguovi Masarykovi, ale také po císaři Františku Josefovi I. Je to takový monarchistický princip, že je tu osvícená, vrcholná hlava, státník jednotlivec, který má schopnost v určitý moment zakročit. Pokud možno v ten nejvážnější moment,“ uvedl politolog s tím, že Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman měli kuriózně schopnost sjednotit politiky ve společném odporu vůči hlavě státu.

Bude Miloš Zeman znovu kandidovat?

Zda bude Miloš Zeman usilovat o znovuzvolení, by měl oznámit za dva týdny. Ať už se tak stane, či nikoliv, bude podle Kubáčka nadcházející prezidentská kampaň tvrdá a nelítostná. „To je handicap spojený s přímou volbou,“ řekl. Můžeme podle něj čekat řadu polarizujících témat, která opět společnost rozdělí na dva tábory, ale i určitou slovní brutalitu nebo probírání soukromí kandidátů.

Kubáček nicméně předpokládá, že od Zemana 10. března uslyšíme kladnou odpověď na otázku, zda bude znovu kandidovat na post prezidenta republiky. Podle něj to může zahýbat i s ostatními kandidaturami. „Myslím si, že to nakonec kuriózně proseje počet kandidátů. V momentě, kdy by Miloš Zeman řekl, že kandidovat nebude, tak bych očekával, že se prezidentských kandidátů vyrojí více,“ uvedl s tím, že v opačném případě budou tři relevantní kandidáti o pozici prezidentského úřadu, kteří budou chtít Miloše Zemana porazit.

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

 

Váha prezidenta a význam prezidentské volby v ČR posílil. Příští volby budou tvrdé Foto: Prezidentská debata 2013; Zdroj: ČTK/Zbyněk Stanislav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.