V4 potvrdila finanční podporu lepší ochrany libyjské hranice

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko ve čtvrtek v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie s ohledem na zlepšení ochrany libyjské hranice. Čtveřice zemí dohromady přispěje do unijního fondu pro Afriku zhruba 35 milionů eur (téměř 900 milionů korun). Český podíl převyšuje 220 milionů korun. Podle předsedy České vlády Andreje Babiše (ANO) jde o projev strategie, díky níž se má migrace řešit mimo Evropu.

Plán byl potvrzen na dopoledním setkání premiérů skupiny V4 s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolem Gentilonim. Právě Itálie unijní snahy v této oblasti řídí. „Předseda italské vlády i předseda komise to přivítali. Potvrzuje to naši dlouhodobou strategii, že migraci nemůžeme řešit kvótami, které zásadně odmítáme,“ řekl novinářům po jednání Babiš.

„Finanční podpora a připravenost podílet se na provedení projektu je další ukázkou přesvědčení zemí V4, že migrační tlak na Evropu může být efektivně řešen jen zajištěním ochrany vnějších hranic a řešením příčin migrace,“ uvedlo nynější maďarské předsednictví středoevropské skupiny.

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že jednoznačně odmítl, aby se země V4 o příspěvek dělily podle počtu obyvatel, velikosti země či HDP. Každá tak přispěje čtvrtinou. „Dohoda je taková, že čtyři země V4 ukážou stejnou míru solidarity a každá přispěje stejnou sumou. Velmi si vážím, že noví premiéři z Česka i Polska na tento projekt hned přistoupili,“ uvedl.

Fico ocenil, že předseda Evropské rady Donald Tusk v podkladových poznámkách pro čtvrteční debatu unijního summitu označil kvóty na rozdělování migrantů za nefunkční a za věc, která unijní státy jen rozděluje. „Je to svatá pravda, taková rozhodnutí rozdělují EU. Budu prosazovat, aby otázky kvót či brexitu byly předmětem konsensu, nemohou být výsledkem většinového rozhodnutí,“ uvedl Fico. Také Babiš ocenil, že Tusk měl odvahu říct to, co si „všichni myslí“.

 

 

Zdroj: ČTK

V4 potvrdila finanční podporu lepší ochrany libyjské hranice Foto: ČTK/Dospiva Jakub: Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki, Robert Fico a Andrej Babiš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.