V Ázerbájdžánu dnes začne výstavba plynovodu směrem k hranicím EU

Dnes začne výstavba plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), který povede z Ázerbájdžánu přes Turecko až na hranice Evropské unie. Stane se tak za přítomnosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoganaa a jeho ázerbájdžánského protějšku Ilhama Alijeva. TANAP má ročně přepravit kolem 16 miliard krychlových metrů plynu. V budoucnu by na něj měl navazovat plynovod Trans-Adriatic Pipeline (TAP) napříč Řeckem a Albánií do Itálie.  

TANAP má přepravovat ázerbajdžánský plyn z kaspického naleziště Šach Deniz II. Bude vést od turecko-gruzínské hranice přes Turecko až na jeho hranice s Bulharskem a Řeckem. Stavba plynovodu by měla skončit do roku 2018 a v následujícím roce by jím měl začít proudit plyn. Celkové náklady na rozvoj pole Šach Deniz II a stavbu obou plynovodů se odhadují na 35 miliard dolarů (přes 900 miliard korun).

Na projektu Šach Deniz se podílí ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR, britská BP, norský Statoil, ruský Lukoil a turecká TPAO. Stávající naleziště Šach Deniz I je v provozu od roku 2006. Ročně dodává kolem 10 miliard krychlových metrů zemního plynu. Pro zásobování Evropy zemním plynem je důležitá fáze Šach Deniz II, která by měla od roku 2019 poskytovat celkem 16 miliard krychlových metrů plynu ročně, z toho deset miliard pro Evropu a zbytek pro Turecko.

Zdroj: ČTK

V Ázerbájdžánu dnes začne výstavba plynovodu směrem k hranicím EU

reklama

Další články

  1. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

  2. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.