V USA se snižuje porodnost, Trumpova protimigrační politika není recept na úspěch

Restriktivní imigrační politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je chybou. Podle zpravodajského serveru CNN to alespoň tvrdí řada ekonomů z největších korporací. Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) se dotazovala 285 ekonomů ze společností, jako jsou Wells Fargo, AT&T nebo FedEx. Důvodem k obavám je podle nich snižování porodnosti a nedostatek kvalifikované pracovní síly. 

Odpověď ekonomů byla podle CNN jednoznačná. Zásadně se neshodují s Trumpovou protimigrační politikou. Ekonomové se ovšem domnívají, že tamní hospodářství by ve větší míře podpořilo „uvolnění migrační politiky“. O této skutečnosti je přesvědčeno 49 procent dotazovaných respondentů.

Dalších 27 procent ekonomů si myslí, že Trump by neměl dělat žádné změny v americké migrační politice. Podle CNN to konkrétně znamená, že 216 předních ekonomů se domnívá, že by nemělo docházet k regulaci přicházejících cizinců na území Spojených států.

Firmám komplikuje produktivitu nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Velké společnosti preferují rozšiřování vízového programu H-1B, jenž zprostředkovává pracovní povolení pro profesionály a studenty z jiných národů. Jde o jedince, kteří se rozhodli dlouhodobě pracovat a žít na území USA.

Cestou k úspěchu není orientace na nelegální migraci

Minulý týden předložil Trump myšlenku nového migračního systému založeného na zásluhách. Podobný systém funguje například v Kanadě nebo Austrálii. Větší šanci na úspěch dostat se do USA tak budou mít lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání a dosud nabytými dovednostmi.

Průzkum NABE se ale nesoustředil na konkrétní typ systému. Celkový pohled ekonomů je takový, že hlavní prioritou Kongresu a Bílého domu musí být dříve zmíněný vízový nástroj H-1B. Cestou k úspěchu není orientace na nelegální přistěhovalce. Tomu odpovídá i počet respondentů, kteří s Trumpovou politikou souhlasí. Podle CNN jde pouze o pět procent dotazovaných ekonomů.

Míra plodnosti v USA je čím dál horší

Trumpova administrativa se v současné době snaží najmout 15 tisíc agentů, jejichž pracovní náplň bude představovat kontrola hranic a potírání ilegální migrace. Od té doby, co Trump nastoupil do prezidentského úřadu, zatkli úředníci pro migraci stovky nelegální přistěhovalců.

Míra plodnosti ve Spojených státech se zpomaluje. V roce 2016 dosáhla rekordních hodnot. To je rovněž důvod, proč se většina ekonomů domnívá, že migrace je pro USA důležitým faktorem pro tamní ekonomický růst. Americké rodiny mají jednoduše málo dětí, což komplikuje pohled na budoucnost pracovního trhu. 

Většina ekonomů (78 %) se podle CNN domnívá, že Trump přispěje k většímu zadlužení USA. Jeho vláda tak utratí více peněz, než jich prostřednictvím daní a příjmů získá. Většina analytiků ovšem volá po tom, aby se Kongres společně s Bílým domem zaměřili na snížení amerického deficitu a samotného dluhu.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

V USA se snižuje porodnost, Trumpova protimigrační politika není recept na úspěch Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.