V USA se blíží zvyšování úrokových sazeb, mohlo by k němu dojít už v červnu

Americká centrální banka by už v červnu mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Ty jsou od roku 2008 na takzvané technické nule, odkud už nemohou dále klesnout. Možné zvyšování úrokových sazeb naznačil nově zveřejněný zápis z březnového jednání americké centrální banky Fed. Ten podle BBC ukázal, že američtí centrální bankéři byli v názoru na termín, kdy má dojít ke zvýšení sazeb rozdělení na dva tábory. Jedni navrhovali, aby se tak stalo už v polovině letošního roku, jiní naopak chtěli počkat až do roku 2016. Zastánci brzkého zvyšování úrokových sazeb argumentují tím, že se největší ekonomika světa už dostala do fáze stabilního růstu, což podle nich naznačují aktuální statistické údaje i výhledy do budoucna. Zdrženlivější centrální bankéři naopak upozornili na to, že posilující dolar a klesající ceny energií mohou snižovat inflaci. Proto navrhovali počkat se zvyšováním úrokových sazeb na druhou polovinu roku, nebo až do roku 2016, píše BBC.

Fed se musí rozhodovat mezi dvěma protichůdnými prioritami. Jednou z nich je snaha maximalizovat zaměstnanost, na druhé straně ale americká centrální banka chce udržet inflaci pod kontrolou.

Po svém březnovém zasedání Fed uvedl, že už nebude dále “trpělivý” v rozhodování o tom, kdy zvýšit úrokové sazby. Centrání banka ale zároveň dodala, že s dalšími kroky počká do doby, než uvidí další pokrok na trhu práce.

Ward McCarthy, hlavní ekonom Jefferies bank, napsal podle BBC svým klientům po zveřejnění zápisu z jednání centrální banky, že „centrální bankéři se široce shodnou na zvyšování sazeb, ale jsou daleko od shody nad termínem, kdy by k tomuto kroku mělo dojít,“ uvádí BBC.

 

Zdroj: BBC

 

V USA se blíží zvyšování úrokových sazeb, mohlo by k němu dojít už v červnu Foto: shutterstock.com - Fed

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.