V USA prudce roste počet ruských žadatelů o azyl

O azyl ve Spojených státech požádalo loni rekordní množství Rusů, informovala o tom na svých webových stránkách rozhlasová stanice Rádio Svoboda. Americké úřady podle ní v roce 2017 přijaly 2664 ruských žádostí o azyl. Jde o 40procentní nárůst oproti předešlému roku. Kreml hodnověrnost amerických údajů zpochybnil.

V éře postsovětského Ruska dosud držel rekord rok 1994, kdy v USA požádalo o azyl 2127 Rusů, vyplývá z americké úřední statistiky, kterou má Rádio Svoboda k dispozici. Křivka počtu žadatelů šla prudce nahoru od roku 2012, kdy prezident Vladimir Putin nastoupil potřetí do funkce ruského prezidenta.

Americká statistika neuvádí žádné údaje o důvodech azylových žádostí, i když podle zákonů USA musí žadatel prokázat „pronásledování nebo oprávněný strach z útlaku“ z rasových, náboženských, etnických, sociálních nebo politických příčin.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov azylové statistice USA nevěří. Agentuře Interfax v Moskvě řekl, že se „ objevuje moře lživých informací“, k nimž je třeba přistupovat obezřetně. „Automaticky tomu důvěřovat je sotva možné,“ komentoval statistku Peskov.

 

 

Zdroj: ČTK

V USA prudce roste počet ruských žadatelů o azyl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zlato zaznamenalo nejmenší poptávku od roku 2008

    Byznys ·

    Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla o sedm procent na 973,5 tuny. To byl nejnižší údaj pro první čtvrtletí od roku 2008. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.