V USA padl rekordní jackpot. Tři výherci si rozdělí v přepočtu 40 miliard korun

Ve Spojených státech amerických padl v loterii Powerball dosud nejvyšší jackpot 1,59 miliardy dolarů (téměř 40 miliard korun). Loterie prostřednictvím sociální sítě Twitter uvedla, že vítězné tikety jsou celkem tři. Ověřování výsledků trvalo několik hodin.

Jako první byla výhra oznámena z Kalifornie. Vítězný tiket byl prodán ve čtvrti Chino Hills na východním předměstí Los Angeles. Výherce si ho zakoupil v obchodě 7-Eleven. Obchod dostane podle mluvčího loterie Alexe Travesty bonus ve výši jednoho milionu dolarů za to, že byl vítězný tiket podán právě zde.

O něco později loterie ohlásila, že vítězná čísla byla vyplněna ještě na dalších dvou tiketech: jednom na Floridě a druhém ve státě Tennessee. Tah se uskutečnil ve floridském městě Tallahassee.

Ve Spojených státech je možné si nechat výhru vyplatit naráz. V takovém případě se ovšem částka nynějšího jackpotu zmenší na zhruba 930 milionů dolarů (23,1 miliardy korun). Suma navíc podléhá federální dani, takže na účty výherců by dohromady přišlo přibližně 562 milionů dolarů (14 miliard korun). Pokud budou chtít výherci získat jackpot v celé výši, musí se spokojit se splátkami rozloženými do 29 let.

Krácení výhry o federální daň ale nebude jediné, se kterým se výherci musí smířit, neboť většina států USA uplatňuje  ještě státní daň. Podle portálu time.com ji ale bude platit zřejmě jen výherce z Kalifornie, neboť zbylé dva státy příjmy z výher v loteriích nedaní.

Rekordní jackpot se hromadil od listopadu, kdy začínal na částce 40 milionů dolarů. Od té doby se uskutečnilo 20 tahů, bank se ale rozbít nepodařilo.

Možnost výhry vyvolala v Americe hráčskou horečku a lidé za tikety utráceli často horentní sumy. Obec Point Roberts, která je výspou USA na jinak kanadském poloostrově Tsawwassen u Vancouveru, vzali Kanaďané toužící po milionech podle serveru seattletimes.com doslova útokem. V obchodech se tvořily hodinové fronty a jeden z prodejců uvedl, že jistý člověk nakoupil tikety za celkem 2 000 dolarů (50 000 korun). V obci s 1 300 obyvateli bylo od listopadu za Powerball utraceno okolo 190 000 dolarů (přes 4,7 milionu korun).

Zajímavostí rovněž bylo, že loterie musela v USA na reklamních tabulích inzerovat výši jackpotu jen jako 999 milionů dolarů (asi 25 miliard korun). Zařízení totiž nebyla navržena tak, aby zobrazovala miliardové částky. Podle loterie bylo podáno skoro 86 procent všech možných číselných kombinací.

Dosud nejvyšší výhru v Powerballu získala v květnu 2013 čtyřiaosmdesátiletá penzistka z Floridy, na kterou čekalo 590,5 milionu dolarů. Zatím nejvyšší loterijní výhra na území Severní Ameriky padla v březnu 2012. V konkurenční hře Mega Millions bylo v jackpotu 656 milionů dolarů, které si rozdělilo několik výherců.

 

 

Zdroj: ČTK

V USA padl rekordní jackpot. Tři výherci si rozdělí v přepočtu 40 miliard korun Foto: Julie Clopper / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.