V USA dnes proběhne hlasování o prvním klíčovém zákonu Donalda Trumpa

Sněmovna reprezentantů má dnes hlasovat o zrušení reformy zdravotního pojištění zvané Obamacare. Na hlasování naléhá nový prezident Donald Trump. Jeho krok je ale riskantní, protože rebelové z řad republikánské většiny hrozí potopit první klíčový zákon nového prezidenta.

První procedurální hlasování se má podle agentury AFP odehrát dnes okolo desáté dopoledne místního času (okolo 15:00 středoevropského času), konečné hlasování má následovat později. Podle televizní stanice CNBC se tak patrně stane mezi druhou až čtvrtou hodinou odpolední (mezi 19:00 až 21:00 středoevropského času)

Původně se mělo hlasovat ve čtvrtek, ale Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu odvolala napjatě očekávané hlasování o zrušení zdravotního pojištění. Vedení republikánů se zřejmě nepodařilo získat dostatek hlasů pro zrušení Obamacare. Odklad se agentuře AP jevil jako citelná rána prezidentu Trumpovi a špičkám Republikánské strany, pro něž během loňské kampaně před prezidentskými volbami byla reforma zdravotního pojištění prioritou. Dodržet sliby se však ukazuje těžší, než se čekalo.

Proti zrušení Obamovy klíčové reformy jsou přirozeně především menšinoví demokraté, ale oponenti pocházejí také z řad umírněných a naopak ultrakonzervativních republikánů, i když z rozdílných důvodů.

Návrh, který má Obamovu reformu nahradit, odmítají zákonodárci z konzervativní frakce zvané Freedom Caucus, podle nichž je reforma příliš podobná té Obamově a nejde dostatečně do hloubky v rušení státních zásahů do zdravotnictví.

Umírněné křídlo republikánů se naopak obává, že jde o příliš rázný obrat, na který mohou doplatit nejchudší vrstvy Američanů. Považují za nepřijatelné, aby zrušení Obamacare vedlo ke zdražení lékařské péče pro miliony lidí ponechaných bez zdravotního pojištění.

Ve sněmovně mají republikáni většinu, ale mohou si dovolit přijít pouze o 21 hlasů ze svých řad. Ve čtvrtek podle NBC News hrozilo, že 30 republikánů bude hlasovat proti.

Trumpův plán čeká po Sněmovně reprezentantů ještě hlasování v Senátu, kde může být podle médií cesta ke schválení ještě těžší.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

V USA dnes proběhne hlasování o prvním klíčovém zákonu Donalda Trumpa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.