V tunelu Blanka bude zpočátku omezena rychlost jen na 50 kilometrů v hodině

Pražský tunel Blanka se řidičům otevře v sobotu 19. září ve 14 hodin. V prvních dnech až týdnech bude ale rychlost provozu v tunelovém komplexu snížena na 50 kilometrů za hodinu. Až si řidiči na tunely a nájezdy do nich zvyknou, zvýší se na 70 kilometrů za hodinu jako v ostatních pražských tunelech. Novinářům to dnes řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Problematický tunel stál včetně napojení na Strahovský tunel 43 miliard korun. 

Magistrát původně oznámil, že se tunel bude otevírat v neděli 20. září. „Chtěli jsme ho otevřít v první možnou chvíli,“ vysvětlil změnu termínu Dolínek. Závěrečné zkoušky, které umožní zkušební provoz trojice tunelů, totiž skončí už příští pátek. Na čtvrtek 17. září je naplánované ještě velké cvičení integrovaného záchranného systému.

Šestikilometrový tunelový komplex, který je součástí městského okruhu, měl původně řidičům sloužit už v roce 2011. Vedení města ale otevření několikrát odsunulo. Stavbu, jejíž základní kámen pokládal někdejší primátor Pavel Bém (ODS), od začátku provází řada problémů - od soudních pří, přes prodražování, až po propady půdy.

Jedním z problémů, které muselo vedení Prahy v posledních měsících řešit, byla výměna navlhlých kabelů v tunelu. „Dostali jsme od ČKD DIZ fakturu na 18 milionů korun za jejich výměnu. Vrátili jsme ji, protože ji nepovažujeme za oprávněnou,“ řekl Dolínek. Už v červnu firma poslala Praze fakturu na téměř 630 milionů, kterou město také odmítlo. Podle Dolínka nechce finanční záležitosti až do otevření tunelu řešit.

 

Zdroj: ČTK

V tunelu Blanka bude zpočátku omezena rychlost jen na 50 kilometrů v hodině Foto: ČTK/Vondrouš Roman - tunel Blanka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.