V Tádžikistánu vyroste nejvyšší vodní přehrada na světě

O víkendu začala výstavba na řece Vachš v Tádžikistánu dlouho plánové nejvyšší přehradní hráze na světě. Ta má dosahovat do výšky 335 metrů. U zahájení realizace stavby rozsáhlého projektu Rogunské vodní elektrárny, který se plánoval již v dobách sovětské éry, nechyběl tamní prezident Imomaliho Rachmon a další členové vlády.

Plánovaný výkon elektrárny má dosáhnout 3600 megawattů. Náklady na výstavbu vodního díla se podle agentury TASS v Tádžikistánu odhadují na 2,2 miliardy dolarů (více než 54 miliard korun). Italská stavební firma Salini Impregilo, která se na realizaci projektu podílí, ale předpokládá náklady až 3,9 miliardy dolarů.

Obří nádrž, která za hrází vznikne, by měla pojmout až 13,3 kilometru krychlových vody. Plánuje se, že bude využita nejen k výrobě elektrické energie, které má Tádžikistán nedostatek, ale i k zavlažování. První ze šesti turbín by měla začít dodávat elektřinu už koncem roku 2018 a druhá v dubnu roku následujícího.

Sousední země, především Uzbekistán, se obávají, že po dokončení další přehrady na Vachši v Tádžikistánu se výrazně omezí jejich vodní zdroje. Rachmon ale kritiku odmítá. „Tádžický lid své sousední bratry bez vody nenechá,“ prohlásil v televizi u příležitosti zahájení stavby.

Přípravy k vybudování Rogunské vodní přehrady začaly už v roce 1976, kdy byl Tádžikistán jednou z republik již neexistujícího Sovětského svazu. První přehrazení Vachše bylo provedeno v prosinci 1987 a v roce 1993 dosáhla stavební konstrukce výšky 40 metrů. Po rozpadu SSSR se ale stavba zastavila kvůli nedostatku financí a v polovině roku 1993 rozestavěné dílo poničil silný povodňový proud.

 

 

Zdroj: ČTK

V Tádžikistánu vyroste nejvyšší vodní přehrada na světě Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.