V tabákovém průmyslu se schyluje k mega fúzi. Camel a Kent mohou mít stejného majitele

Britská tabáková společnost British American Tobacco (BAT) podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). BAT již ve firmě Reynolds American vlastní zhruba 42 procent akcií. Fúze by svedla dohromady některé přední cigaretové značky, jako jsou Rothmans, Dunhill, Camel, Lucky Strike či Pall Mall. Vznikla by tak největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.

BAT chce za zbývajících 58 procent akcií firmy Reynolds, které dosud nevlastní, zaplatit zhruba 20 miliard dolarů v hotovosti a dalších 27 miliard dolarů ve svých akciích, napsala agentura Reuters.

Nabídka ohodnocuje každou akcii společnosti Reynolds na 56,50 dolaru. Zahrnuje tak prémii 20 procent ke čtvrteční závěrečné ceně těchto akcií na burze. Celou firmu Reynolds oceňuje nabídka na více než 81 miliard dolarů, upozornil list The Wall Street Journal.

BAT je akcionářem společnosti Reynolds od roku 2004. Úplné spojení podniků označila britská firma za „logický vývoj“. Odhadla, že fúze přinese úspory 400 milionů dolarů. Stávající silné vazby mezi oběma společnostmi znamenají, že již sdílejí některé značky. Například Reynolds má v USA právo na Pall Mall a BAT je má na více než 100 mezinárodních trzích. Zástupci firmy Reynolds se však k nabídce zatím nevyjádřili.

Trhy nicméně zareagovaly na zprávu pozitivně. Akcie BAT na londýnské burze poskočily o 4,2 procenta.

Sloučená skupina by měla na postu největší veřejně obchodované tabákové společnosti světa vystřídat konkurenta Philip Morris International. Měla by se stát rovněž jedničkou na trhu ve Spojených státech, kde nyní firmě Reynolds patří druhá příčka za konkurentem Philip Morris USA.

 

 

Zdroj: ČTK, CNN, Zet

V tabákovém průmyslu se schyluje k mega fúzi. Camel a Kent mohou mít stejného majitele Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.