„V ČSSD probublávají nápady, zda před volbami nevyměnit lídra,“ říká Dolejší

Ve volebním štábu sociálních demokratů panuje chaos. Ostatní politické strany jim v předvolební kampani utekly o mílové kroky napřed. Na rádiu Zet na to upozornil redaktor portálu seznam.zprávy.cz Václava Dolejšího. Podle něj ČSSD dokonce uvažuje o tom, aby Sobotka do říjnových voleb nebyl lídrem strany.

„Asi všichni vidí v ulicích, že už mnohé strany jako hnutí ANO, ODS, TOP 09, mají různé billboardy a sociální demokracie zaspala. Doposud se trochu rozhádaný volební štáb nedokázal shodnout na tom, jak má kampaň vypadat, jaké mají být billboardy, jaká hlavní témata především hrát,“ řekl Dolejší. Ve volebním štábu, kterému šéfuje Jan Birke, pak podle něj vládne naprostá panika. Strana proto působí nejednotně až bezradně.

Do toho všeho si ČSSD odnesla z vládní krize hluboký propad volebních preferencí. V průzkumech se strana dostala až na čtvrté místo za hnutí ANO, ODS a KSČM se ziskem kolem 10 procent hlasů. 

S ohledem na aktuální situaci je tak podle Dolejšího možné, že sociální demokraté se ještě před říjnovými volbami odhodlají ke kroky výměny lídra strany. S náhradou Bohuslava Sobotky v čele strany se pak nejčastěji zmiňují jména Milana Chovance nebo Lubomíra Zaorálka. „Zatím o tom nikdo úplně nahlas nikdo nechce mluvit, ale je pravda, že tento trik už několik stran v minulosti v české politice udělalo, když se ukazovalo, že preference nejsou takové, jaké si je ti straničtí bafuňáři představují,“ poznamenal Dolejší na rádiu Zet.

Dolejší konstatoval, že tento krok pro strany většinou i zafungoval. ODS v roce 2010 měsíc před volbami vyměnila svého lídra Mirka Topolánka za Petra Nečase, který poté sestavil vládu proti Jiřímu Paroubkovi. Samotná ČSSD má pak za svou historii četnou zkušenost s tímto „fíglem“ - od výměny Miloše Zemana za Vladimíra Špidlu po náhradu Stanislava Grosse Jiřím Paroubkem.

 

 

Celý komentář Václava Dolejšího k aktuální situaci na české politické scéně si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„V ČSSD probublávají nápady, zda před volbami nevyměnit lídra,“ říká Dolejší Foto: Bohuslav SOBOTKA; Zdroj: ČTK/Černý Vít

reklama

Další články

  1. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

  2. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.