V souvislosti s vyšetřováním voleb v USA může být ohrožen i Trump

Vyšetřování pozadí loňských prezidentských voleb v USA se obviněním tří členů kampaně nynější hlavy státu Donalda Trumpa podle agentury AP rozhodně nechýlí k závěru, jak doufá Bílý dům. Právě naopak, napsala dnes AP s tím, že rozsah práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera ukazuje, že ohrožen může být i sám Trump. Podobně situaci vidí i zpravodajská televize CNN.

Objasňování kauzy související s možným ruským ovlivňováním voleb nabralo v pondělí dramatický spád, kdy soud poslal do domácího vězení někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a jeho zástupce Ricka Gatese. Soud tak učinil po vznesení obvinění ze spiknutí proti Spojeným státům, z daňových úniků a z praní špinavých peněz. Další obviněný, bývalý člen Trumpova štábu George Papadopoulos, se pak přiznal, že se během kampaně sešel s lidmi reprezentující ruské zájmy. Trump se obratem od obviněných distancoval a Bílý dům prohlásil, že obvinění se samotné kampaně a ani osoby prezidenta nijak netýkají.

Prezident se však podle AP stále více obává, že by se Muellerovo vyšetřování mohlo vedle role Moskvy zaměřit i na jeho osobní záležitosti. V pondělí pak Trump svému okolí dal najevo, že se cítí být svými bývalými spolupracovníky pošpiněn, poznamenala agentura. CNN s odvoláním na nejmenovaného republikánského činitele uvedla, že Trump přímo zuřil, když vývoj kauzy v televizi sledoval.

Zatímco podle informací CNN obvinění Manaforta a Gatese šéfa Bílého domu nepřekvapila, v případě Papadopoulose tomu bylo naopak. I když se Bílý dům snaží význam vývoje vyšetřování snížit, obvinění i tak přilila olej do ohně pokud jde o otázku prezidentových vazeb na Rusko.

Zpravodajská stanice je navíc přesvědčena, že právě přiznání Papadopoulose a jeho spolupráce s Muellerem, která trvá od července, je pro Trumpa mnohem více problematická než případ Manaforta a Gatese.

CNN si povšimla především toho, že tajemné osoby, které prý měly informace o kompromitujících dokumentech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou a které mohly zprostředkovat dialog s Moskvou, projevily zájem o Papadopoulose až tehdy, když zjistily, jako roli v kampani zastává. Problémem je podle televize také okolnost, že Papadopoulos nejdříve Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) o svých kontaktech lhal, ačkoli věděl, že je to přitěžující okolnost. "Proč to dělal, když nebylo co skrývat?" ptá se CNN s tím, že právě toto pozadí znamená pro Trumpa a jeho okolí mnohem větší potíže než Manafort s Gatesem.

 

Zdroj: ČTK

V souvislosti s vyšetřováním voleb v USA může být ohrožen i Trump Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jaké jsou nyní plány Carlese Puigdemonta?

  Společnost ·

  Španělská justice se dnes bude zabývat obviněními vůči členům sesazeného vedení Katalánska, nad jehož úřady kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti převzal kontrol…

 2. Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Neformální krok by měl být první na cestě k pozdějšímu jmenová…

 3. Od hokeje k vaření

  Byznys ·

  22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.