V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo kvůli vedrům přes 100 tun ryb, škoda půjde do milionů

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo přes 100 tun ryb. V neděli o tom informoval jednatel obhospodařujícího Rybářství Hodonín Oldřich Pecha. Škoda předčila očekávání a pravděpodobně přesáhne pět milionů korun. Pracovníci již posbírali 85 tun leklých ryb a ve sbírání budou pokračovat v pondělí. Část ryb v rybníce přežila, zatím ale není jasno kolik. Ryby lekly důsledkem sucha, vedra a nedostatkem kyslíků z důvodu poklesu hladiny.

Rybáři odstraňovali leklé ryby od pátku. V pátek posbírali kolem 20 tun a stejné množství v sobotu. V neděli posílili tým odstraňující ryby o dalších pět pracovníků, takže jich bylo 25, a posbírali tak kolem 40 tun ryb.

"Ukazuje se, že celkové množství přesáhne stotunovou hranici," řekl Pecha. V pátek mluvil v původních odhadech o 40 tunách leklých ryb, o víkendu pak nejprve odhadoval objem uhynulých ryb na téměř 100 tun. V neděli řekl, že by mohla být hranice 100 tun výrazně překročena.

Firma počítala se škodou pět milionů, která by vycházela zhruba na 100 tun leklých ryb. Pokud se množství bude zvyšovat, poroste podle Pechy i škoda. Zatím není jasné, na jakém čísle se množství a škoda zastaví, ani kolik ryb v rybníce zůstalo živých. "Zatím jsme posbírali jednu stranu a půjdeme ještě naproti. Tam je taky ohromné množství," řekl Pecha. Rybáři odklízejí leklé ryby na loďkách, pomocí bagru, ale i vidlemi.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky. Je to největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců. Zhruba polovina se zabývá rybářstvím, firma se ale věnuje i chovu vodní drůbeže, konkrétně husím hejnům. V rybářství obhospodařuje asi 1300 hektarů vodních ploch, v oblasti vodní drůbeže má kolem 60 000 hus za rok. Společnost má podle Pechy obrat kolem 70 milionů korun.

 

 

 

Zdroj: ČTK

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo kvůli vedrům přes 100 tun ryb, škoda půjde do milionů Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

  1. Drsný kraj s příjemnou chutí jakostní šunky

    Komerční sdělení ·

    Moravskoslezský kraj je často spojován s drsnou průmyslovou Ostravou, ale i v tomto kraji můžeme nalézt krásné historické památky a malebnou krajinu. …

  2. Jak americká TSA sleduje pasažéry na letišti?

    Společnost ·

    Převlékání na letištní toaletě, kontrola odrazu ve výloze obchodu nebo poslední pasažér přicházející na palubu letadla. Že se nejedná atypické chování cestujících na l…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.