V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rusku od zavedení protiruských sankcí před třemi lety. Daimler do výrobny investuje přes 250 milionů eur (6,6 miliardy Kč).

Základní kámen závodu byl položen za účasti ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova. „Ukazuje to, že investoři z Německa mají v naši zemi důvěru,“ prohlásil ministr.

Nová továrna nedaleko Moskvy by měla zahájit provoz v roce 2019. Měla by vyrábět přes 20.000 aut ročně a zaměstnat více než 1000 lidí. „Chceme vyrábět automobily tam, kde jsou zákazníci,“ uvedl člen představenstva divize Mercedes-Benz Cars Markus Schäfer. „Věříme v dlouhodobý potenciál Ruska,“ dodal.

V uplynulých letech se ruský automobilový trh stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Loni prodej aut v Rusku klesl o 11 procent na 1,42 milionu. Tempo propadu ale výrazně zpomalilo z předloňských 36 procent.

Podnikatelské sdružení AEB předpokládá, že letos už se prodej zvýší, a to o čtyři procenta na 1,48 milionu vozů. Ruský automobilový trh ale i tak zůstane hluboko pod rekordní úrovní z roku 2012, kdy prodej dosáhl téměř tří milionů aut. V té době se očekávalo, že Rusko brzy vystřídá Německo na pozici největšího automobilového trhu v Evropě. Tyto vyhlídky však zhatily nízké ceny ropy a západní sankce, které vedly k prudkému poklesu ruské ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

V Rusku vyroste továrna na Mercedesy Foto: Jaggat Rashidi / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.