V Rusku stoupla v březnu inflace na nejvyšší úroveň za třináct let

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo z únorových 16,7 procenta na 16,9 procenta. Inflace se tak dostala podle ruského statistického úřadu na nové třináctileté maximum. Loni v březnu přitom ruská inflace dosahovala 6,9 procenta. V posledních týdnech však inflace v Rusku zpomaluje a někteří analytici se proto domnívají, že by se mohla brzy stabilizovat a začít klesat.

Prudký nárůst inflace v Rusku způsobil propad rublu, kvůli němuž se zdražuje dovoz. Promítá se v ní i zákaz dovozu mnoha potravin ze západních zemí, který Rusko zavedlo jako odvetu za západní sankce uvalené na zemi kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v Rusku zvýšily o 1,2 procenta, což bylo zpomalení z únorových 2,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters však v průměru očekávali meziměsíční inflaci o něco nižší, jen 1,1 procenta.

Ceny potravin se oproti únoru zvýšily o 1,6 procenta. Nepotravinářské zboží zdražilo o 1,4 procenta. Ceny ve službách pak stouply o 0,3 procenta.

 

Zdroj: ČTK

 

V Rusku stoupla v březnu inflace na nejvyšší úroveň za třináct let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.