V Rusku má dnes v tajnosti vzniknout politická strana Navalného

V tajnosti a na neznámém místě se dnes v Rusku scházejí účastníci ustavujícího sjezdu nové politické strany, která má sdružovat stoupence protikorupčního aktivisty a nejznámějšího kritika Kremlu Alexeje Navalného. Sám Navalnyj se sjezdu účastnit nemůže, protože si odpykává třicetidenní trest za organizování nepovoleného mítinku počátkem května.

Atmosféru utajení podtrhuje záhadné jméno nové politické formace, které zní Pracovní název (Rabočeje nazvanije). Při úřední registraci nové strany advokáti Navalného oznámili, že ve dvou předešlých případech cizí osoby původní názvy politických stran ukradli. Definitivní jméno prý proto nová strana dostane až během nynějšího ustavujícího sjezdu.

V roce 2012 chtěl ruský opoziční politik ustavit politický subjekt nazvaný Strana pokroku, ale dva týdny před naplánovaným ustavujícím sjezdem zaregistroval kdosi stranu stejného jména. Situace se opakovala o rok později, kdy měl Navalnyj v plánu založit stranu Lidová aliance. Podle právníka Ivana Ždanova je hra s ukradenými názvy dílem "kremelských podvodníků".

Strana Pracovní název byla podle moskevského rozhlasu založena s cílem zapojit se do zářijových voleb moskevského starosty už pod jiným, skutečným jménem. Favoritem voleb by měl být dosavadní starosta Sergej Sobjanin. Navalnyj kandidoval na starostu ruské metropole už v roce 2013 a nečekaně se u voličů setkal s velkou podporou. S více než 27 procenty hlasů obsadil druhé místo za Sobjaninem.

Vůdce ruské opozice měl v úmyslu kandidovat i v letošních prezidentských volbách, které v březnu s výraznou převahou vyhrál Vladimir Putin. Ústřední volební komise ale Navalnému kandidaturu odepřela s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za údajné krádeže ve firmě Kirovles.

Hlavní manažer Navalného protikorupčního hnutí Leonid Volkov dnes moskevském rozhlasu řekl, že žádné informace o ustavení nové strany sdělovat novinářům nebude. Upozornil, že v předvečer sjezdu ruská policie zadržela mnoho opozičních aktivistů, zřejmě ve snaze ustavující sjezd zmařit.

 

Zdroj: ČTK

V Rusku má dnes v tajnosti vzniknout politická strana Navalného

reklama

Další články

  1. ČSSD schválila jména ministrů, trvá na Pochem

    Společnost ·

    Vedení sociální demokracie dnes schválilo kandidáty na ministry včetně europoslance Miroslava Pocheho, jehož nominaci na šéfa diplomacie odmítl prezident Miloš Zeman. …

  2. Evropa má podle Babiše problém s USA i s Ruskem

    Byznys ·

    Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.