V Rusku kvůli sankcím krachují cestovní kanceláře

V Rusku dnes oznámila úpadek cestovní kancelář IntAer, je nejméně pátá za poslední tři týdny. Za těžkou situaci ruských cestovních kanceláří mohou sankce, které proti Rusku zavedla Evropská unie a Spojené státy za podporu ukrajinských separatistů a za anexi Krymu.

Složitou situaci ruských cestovních kanceláří vyvolaly Kroky Západu těžce dolehly na ruskou měnu, zrušení leasingových smluv na pronájem letadel zkomplikovalo dopravu ruských turistů do zahraničních letovisek a protiruské nálady v řadě destinací vzaly Rusům chuť trávit dovolenou v cizině.

Bankrot společnosti IntAer, která se řadí do druhé desítky největších ruských cestovek, byl podle jejího vedení způsoben pádem kurzu rublu a „negativní politickou situací“. V zahraničí zůstaly další tisíce ruských turistů.

Zřejmě největší pohroma postihla cestovní kancelář Labirint, která ohlásila úpadek minulou sobotu. V zahraničí měla více než 25 tisíc klientů, z nichž většina zatím marně čeká na zajištění dopravy zpět domů. Nejvíc turistů se bez pomoci ocitlo v Řecku, Egyptě, Tunisku, Španělsku a Turecku.

Klienti Labirintu si podle ruského serveru Lenta stěžují na nedostatečnou vstřícnost místního hotelového personálu, který údajně nejeví zájem Rusům ve složité situaci pomoci. Vedení ruského Sdružení cestovních kanceláří už sestavilo „černý seznam“ zahraničních hotelů a partnerských cestovních kanceláří, které ve vztahu k Rusům neprojevují dostatečnou vstřícnost. Na seznamu jsou prý už desítky položek.

Ruské cestovní kanceláře jsou ze zákona pojištěny, ale výplata pojistného není podle ruských médií bez komplikací. Například cestovní kancelář Něva, která zkrachovala v polovině července, byla pojištěna na částku 454 milionů rublů (asi 261 milionů Kč) u pojišťovny Voschožděnije. Peníze jsou ale v nedohlednu a po vedení pojišťovny policie vyhlásila celostátní pátrání.

Ruský vyšetřovací výbor, což je hlavní policejní instituce pověřená vyšetřováním federálních trestných činů, se rozhodl podrobit pečlivému zkoumání finanční aktivity společností Labirint a Něva. Podle dnešní zprávy ruského tisku existují známky toho, že vedení obou cestovních kanceláří se dopouštělo podvodů. Vyšetřování prý chtějí ruští policisté zahájit i v případě dalších cestovních kanceláří.

Zdroj: ČTK

V Rusku kvůli sankcím krachují cestovní kanceláře Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.