V Rusku klesl v prvním čtvrtletí HDP o 2 %, ekonomika nadále strádá kvůli sankcím a ropě

Hrubý domácí produkt (HDP) v Rusku v prvním čtvrtletí podle odhadů meziročně klesl o dvě procenta. Informovala o tom ruská centrální banka v rámci pravidelné měsíční zprávy. Dodala, že ve druhém čtvrtletí by měl hospodářský pokles zpomalit na 1,0 až 1,5 procenta.

Ruská ekonomika se v poslední době potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

V loňském roce se ruský HDP podle tamního statistického úřadu propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 1,8 procenta. Zhoršil tak svou lednovou prognózu, podle které se měl HDP snížit pouze o procento. V příštím roce počítá fond s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit 0,8 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

V Rusku klesl v prvním čtvrtletí HDP o 2 %, ekonomika nadále strádá kvůli sankcím a ropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.