V ruském vedení se objevili noví milionáři, polepšil si i Putin

Lidé z Kremlu a ruské vlády dokázali v uplynulém roce rodinné příjmy oproti roku 2016 více než zdvojnásobit. Vyplývá to podle ruské redakce BBC z majetkových přiznání státních představitelů.

Prezident Vladimir Putin loni vydělal 18,7 milionu rublů (asi 6,2 milionu korun), zatímco o rok dříve to bylo téměř 8,9 milionu rublů (necelé tři miliony korun). Své příjmy meziročně zvýšil prodejem parcely o 1500 metrech čtverečních. Premiér Dmitrij Medveděv loni vydělal na 8,5 milionu rublů (asi 2,8 milionu korun).

Výdělky šéfa státu a šéfa vlády ale vypadají skromně ve srovnání s jejich podřízenými. V Kremlu dokázal nejvíce vydělat kancléř Anton Vajno (255 milionů rublů, tedy asi 84 milionů korun) a ve vládě vicepremiér Alexandr Chloponin, který se dokonce stal „rublovým“ miliardářem. I díky prodeji vily v Itálii vykázal příjem 2,9 miliardy rublů (aktuálně asi 960 milionů korun). BBC spočítala, že vzhledem k výkyvům kurzů měn vicepremiér za italskou nemovitost utržil více než 44 milionů eur (asi 1,1 miliardy Kč podle aktuálního kurzu).

Druhou příčku obsadil ministr zemědělství Alexandr Tkačev, který loni spolu s manželkou dokázal rodinné příjmy zvětšit z 15,6 milionu na 586 milionů rublů (z 5,2 na 194 milionů korun). Podle rezortní mluvčí šlo hlavně o dividendy z akcií, kterými ministra obdarovala jeho churavějící matka.

Nejchudší rodinou v ruské vládě se ukázali být manželé Donští: ministr přírodních zdrojů a ekologie Sergej Donskoj spolu s manželkou loni vydělali 5,6 milionu rublů (asi 1,85 milionu korun).

Rituál každoročního předkládání majetkových přiznání vysokých státních úředníků zavedl do ruské praxe nynější premiér Medveděv krátce poté, co na čtyři roky vystřídal v čele státu Putina a ohlásil tažení proti bující korupci. Žádný přelom ale nenastal.

I ruští komentátoři zakrátko usoudili, že čísla sama o sobě nemají přílišnou vypovídající hodnotu. I když pár překvapení přinesla, například kolik manželek vydělává mnohem více než jejich muži ve vysokých funkcích. Kupříkladu předloni se podle serveru RBK ukázalo, že manželka Putinova bodyguarda vydělá víc než všichni náčelníci ruských tajných služeb dohromady.

Pochyby panují i o skutečném stavu prezidentova majetku. Kupříkladu při podpisu smlouvy o anexi Krymu měl Putin na zápěstí hodinky Blancpain, jejichž cena podle specializovaného serveru Hodinkee odpovídá příjmům za celé šestileté období v čele státu.

 

 

Zdroj: ČTK

V ruském vedení se objevili noví milionáři, polepšil si i Putin Foto: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

 1. EU dostala varování, nemá dávat práva robotům

  Tech ·

  Evropa uvažuje o tom, že vyspělým robotům udělí práva a povinnosti. Jak ale uvádí server CNN, řada expertů říká, že je to příšerný nápad. Evropský parlament loni schvá…

 2. Ze syrské Dúmy se v noci evakuovalo 4000 lidí

  Společnost ·

  Ze syrského města Dúmá se v noci na dnešek evakuovali další civilisté a bojovníci. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyjelo 85 autobusů se 4000 osobami. …

 3. Automobilky V4 čeká jednání o snižování emisí

  Společnost ·

  V Praze v pátek budou jednat zástupci národních automobilových asociací a státní správy zemí visegrádské čtyřky (V4) o snižování emisí v automobilovém průmyslu. Témate…

 4. ANO hodlá obnovit jednání o vládě s ČSSD

  Společnost ·

  Hnutí ANO má v úmyslu obnovit jednání o vládě s ČSSD, sociální demokraté nabídku zváží. Obnovit rozhovory uložilo vyjednávacímu týmu ve čtvrtek širší vedení ANO. Prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.