V roce 2020 by po silnicích mohlo jezdit až 10 milionů autonomních vozidel

Auta se systémem automatického řízení už nejsou jen pouhou myšlenkou futuristických vizionářů, píše americký portál Business Insider. Společnosti jako Mercedes, BMW a Tesla už zavedly, nebo se chystají v nejbližší době zavést funkce automatického řízení, které automobilům poskytují jistou míru schopnosti samostatného řízení bez zásahu řidiče. V roce 2019 by mělo na silnicích být už téměř 10 milionů autonomních vozidel.

Propagovat samořiditelná auta se snaží také technologické společnosti. Například Google nedávno oznámil, že bude letos v létě v Kalifornii ve Spojených státech testovat vlastní prototyp automobilu bez řidiče. Server Business Insider se ptá jaký je současný stav prodeje samořiditelných aut? Jak se bude trh vyvíjet v příštích pěti letech?

Je třeba především upřesnit, že autonomním autem je jakýkoli vůz, který je schopen zrychlovat, brzdit nebo řídit jízdu bez nutnosti zásahu řidiče. Tatková auta lze dělit na poloautomatická a plně automatická. Plně automatická vozidla, která nevyžadují žádný zásah řidiče, by se měla začít prodávat v roce 2019. Business Insider předpokládá, že tou dobou bude na světě jezdit téměř 10 milionů aut s funkcemi samostatného řízení.

Plně automatická auta lze dále dělit na auta uživatelsky ovládaná a auta bez řidiče. Vzhledem k nevyřešeným otázkám v oblasti předpisů a pojištění by se uživatelsky ovládaná plně automatická auta měla na trhu objevit do pěti let, zatímco auta bez řidičů jsou zatím hudbou daleké budoucnosti. Do budoucna, než se samořiditelná auta dostanou k běžným spotřebitelům, je totiž třeba snížit náklady na jejich výrobu, upravit předpisy a vyřešit problémy s některými funkcemi.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

V roce 2020 by po silnicích mohlo jezdit až 10 milionů autonomních vozidel Foto: Yauhen_D / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

    Společnost ·

    Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

  2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

    Byznys ·

    Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.