V rámci péče řádného hospodáře ručí statutárové celým majetkem, důležité je uchovávat smlouvy

Takzvaná péče řádného hospodáře ukládá členům volených orgánů požadavek, aby vykonávaly svoji funkci loajálně a s řádnou péčí. Nově se tato oblast nedotýká jen kapitálových společností. Pozor si musí dávat i družstva, neziskové organizace a právnické osoby. Statutárovi zůstávají další povinnosti i po skončení jeho funkce v dané společnosti. V rámci své ochrany v budoucnu by si měl uchovat kopie veškerých smluv a dokumentů. Musí brát totiž v potaz skutečnost, že v případě problémů ručí veškerým svým majetkem. Na portálu Youradio News o tom hovořil řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal Bořivoj Líbal.

„Péče řádného hospodáře je vlastně kvalitativní požadavek na členy volených orgánů, aby vykonávaly svoji funkci s řádnou péčí. To, co je potřeba říct je, že jím vzniká odpovědnost nikoli za výsledek jejich jednání, ale za to, že jejich jednání je vedeno s řádnou péčí,“ Řekl Líbal na portálu Youradio News.

Statutárové by měli být na pozoru. V rámci péče rádného hospodáře totiž došlo k několika změnám. Péče řádného hospodáře se nově nevztahuje jen ke kapitálovým společnostem, mezi něž patří společnosti s ručením omezením nebo akciové společnosti. Díky obecné úpravě občanského zákoníku se totiž vztahuje i na družstva, neziskové organizace a právnické osoby.

Další změna podle Líbala souvisí se změnou § 68 zákona o obchodních korporacích. Tento zákon se pak týká ručení. Jde o specifickou sankci týkající se porušení péče řádného hospodáře.

„Je to ručení jednatele nebo statutárního orgánu za to, že v době, kdy věděl nebo vědět mohl, že společnosti hrozí úpadek, nedělal nic k jeho odvracení a dále obchodoval. V takovém případě v rámci těchto obchodů ručí případným věřitelům za to, že se jim nedostala vyrovnání jejich závazku,“ sdělil Líbal.

Líbal v souvislosti s tím doporučuje jednoduchou radu. Statutárové by pak měli jednat s řádnou péčí a loajalitou vůči společnosti. Důležité je rovněž si uvědomit, že v případě žaloby je u péče řádného hospodáře obrácené důkazní břemeno. Statutární orgán pak musí dokázat, že se trestního jednání nedopustil. Z tohoto pohledu je pak důležité schraňovat veškeré doklady a kopie.

„Jednatelé odpovídají celým svým majetkem, proto bych doporučil D&O pojištění, které často bývá uzavíráno na částky padesát až sto milionů korun,“ uvedl Líbal.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s řídícím partnerem advokátní kanceláře PwC Legal Bořivojem Líbalem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Youradio News

 

V rámci péče řádného hospodáře ručí statutárové celým majetkem, důležité je uchovávat smlouvy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Skupina amerických kongresmanů navrhuje Trumpa na Nobelovu cenu

  Společnost ·

  Skupina amerických republikánů navrhuje, aby Donald Trump obdržel Nobelovu cenu za mír za podíl na uklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační 

  Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

  Společnost ·

  Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitri…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.