V rámci Noci divadel se už potřetí otevřou zákulisí českých scén

V sobotu začne už třetí ročník evropského projektu Noc divadel. Tradičně nabídne řadu workshopů, koncertů, veřejných generálních zkoušek i prohlídek zákulisí divadel. Právě ty se podle koordinátorky akce Viktorie Schmoranzové těší největšímu zájmu návštěvníků. 

„Účelem noci divadel je ukázat návštěvníkům a divákům věci, které v běžném provozu v divadle navštívit nemohou. Hlavní myšlenkou tedy není přinést divákům za běžné vstupné běžné představení, ale otevřít brány divadel, co nejvíce to jde,“ řekla na rádiu Zet Viktorie Schmoranzová. Noc divadel podle ní ukáže mimo jiné i to, jak divadlo funguje po technické stránce, nebo jak probíhají generální zkoušky.

Svůj program si v rámci Noci divadel volí jednotlivé divadelní instituce samy. Jejich zájem o tuto akci podle pořadatelů stále roste. Letos se do projektu zapojí 130 divadel a kulturních institucí, včetně Městské knihovny v Praze nebo Knihovny Václava Havla. V loňském roce to bylo o deset subjektů méně. „Divadlům jejich program nediktujeme, pouze je můžeme upozornit na naše zkušenosti z předešlých ročníků, kdy víme, že diváci mají absolutně největší zájem o zákulisí divadla,“ řekla na rádiu Zet Schmoranzová.

Noc divadel je součástí evropského projektu, který vznikl v Chorvatsku v roce 2008. Chorvatští zakladatelé o dva roky později oslovili i ostatní evropské státy a akce se tak konala v sedmi zemích, mimo jiné i na Slovensku. Podle Schmoranzové zatím ale na vnímání akce nemá vliv, že nese status celoevropského projektu. „Je to dané tím, že je to zatím jen třetí ročník v České republice. Velmi rádi bychom do příštích let více propojili Noc divadel s ostatními sousedy, kteří Noc divadel mají,“ řekla.

 

Celý rozhovor s koordinátorkou Noci divadel Viktorií Schmoranzovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V rámci Noci divadel se už potřetí otevřou zákulisí českých scén Foto: nocdivadel.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.