reklama

V Řecku stoupá napětí kvůli váznoucímu přesunu imigrantů do Evropy

V Řecku stoupá napětí kvůli rostoucímu počtu uprchlíků na řeckém území. Poslední opatření států ležících na takzvané balkánské trase zapříčinil zastavení přesunu uprchlíků dál na území Evropy. Agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie (Frontex) uvedla, že je prakticky nemožné, aby se imigranti, kteří nemohou očekávat udělení azylu, vraceli zpět do Turecka.

Mohlo by vás zajímat

Ředitel Frontexu Fabrice Leggeri dnes v Berlíně prohlásil, že nově příchozí uprchlíci, kteří nesplňují kritéria pro poskytnutí ochrany a jsou považováni za ekonomické migranty, by v zásadě měli opouštět Řecko do jednoho měsíce. Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nich dorazila na lodích z Turecka, to znamená, že by se do této země měli také vracet. To se ale neděje a ani si to nelze vynutit, pokud Turecko či úplně jiná země tyto osoby nepřijme dobrovolně. Je tak téměř jisté, že všichni zůstanou v Řecku, upozornila agentura AP.

Vedoucí představitelé EU nyní hledají způsoby, jak přesvědčit Ankaru ke splnění závazku, aby zabraňovala už na svém území běžencům v tom, aby mířili dál do Řecka.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi, který dnes navštívil řecký ostrov Lesbos, kde se vyloďuje většina uprchlíků mířících do Evropy přes Turecko, varoval, že uzavírání hranic na balkánské cestě vede k chaosu.

„Jsme velmi znepokojeni zprávami, které máme o množících se uzávěrách evropských hranic podél balkánské cesty, protože to vyvolá více chaosu a zmatku,“ citovala Grandiho agentura AFP.

Podle serveru listu To Vima je situace v Řecku výbušná. Policie vozí stovky uprchlíků zpět od hranice s Makedonii, která přestala pouštět Afghánce a začala regulovat i průjezd osob s nárokem na udělení azylu poté, co od pátku totéž začalo dělat Rakousko a v dominovém efektu ostatní země ležící na balkánské trase. V metropoli Aténách se hromadí další tisíce lidí, pro které zatím nemá smysl směřovat na sever.

Ubytovací kapacity pro běžence jsou nedostatečné a úřady začínají uvažovat o tom, že alespoň dočasně by je začaly umísťovat například ve sportovních areálech po celém Řecku. Tyto plány ovšem podle To Vima vzbuzují odpor a nevoli místních obyvatel.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos dnes obvinil Turecko, že se snaží torpédovat nedávnou dohodu v NATO na zahájení kontroly námořních hranic mezi oběma státy plavidly zemí Severoatlantické aliance. Ta zatím křižují v mezinárodních vodách a neoperují na pomezí teritoriálních vod Řecka a Turecka.

Kammenos před třemi týdny tvrdil, že všichni migranti, které lodě NATO zadrží na moři, budou vraceni do Turecka. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nemá být ovšem úkolem mise zachycovat a odklánět zpět lodě s uprchlíky, ale sdílet s místními úřady informace, zajistit dohled nad oblastí a přispět tak k přerušení tras převáděčů.

 

 

Zdroj: ČTK

V Řecku stoupá napětí kvůli váznoucímu přesunu imigrantů do Evropy Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

  2. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

    Společnost ·

    Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.