V Rakousku odvolili Kern i Kurz, zavalily jej stovky novinářů

V nedělních parlamentních volbách v Rakousku už odvolila většina volebních lídrů stran včetně kancléře a šéfa sociální demokracie (SPÖ) Christiana Kerna a favorita voleb, předsedy lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Jeho příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem médií z celého světa. Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. „Doufám, že volební účast bude velmi vysoká,“ řekl při té příležitosti.

Kurz odvolil v atmosféře hodné rockové hvězdy, když se musel prodrat davy novinářů. Původně se měl u volební urny ve vídeňské části Meidling objevit už kolem 09:30, mezi prvními ze stranických lídrů. Nakonec ale svůj příchod odložil o dvě a půl hodiny. Kurz jen krátce pohovořil s novináři, ale těch bylo tolik, že kolem tohoto miláčka médií vznikla tlačenice. Politik, doprovázený svou partnerkou Susanne Thierovou, proto raději rychle odešel. Stačil ale vyzvat občany k účasti na volbách. Bez jejich hlasů prý nebude možné v Rakousku uskutečnit opravdové změny.

Pro zahraniční média je právě Kurz největším magnetem rakouských voleb. Před „Kurzovou“ volební místností čekaly více než dvě stovky novinářů a televizních štábů z celého světa. Fenomén Kurz je přitahuje i z toho důvodu, že politik by se ve svých 31 letech mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

Kurz je také důvodem, proč - bez ohledu na výsledek voleb - s velkou pravděpodobností příští koalici už nesestaví sociální demokraté a lidovci. Právě nedělní předčasné volby se konají z Kurzovy iniciativy, který v květnu konstatoval, že další spolupráce v rámci velké koalice není možná. Pozorovatelé očekávají vznik koalice lidovců a pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který má volit později odpoledne také ve Vídni.

Jako první z lídrů velkých politických stran však odevzdal svůj hlas Kern. Před novináři byl sice velmi skoupý na slovo, ale vyjádřil nezbytný optimismus. Kancléř, který přišel volit s manželkou Eveline Steinbergerovou-Kernovou, dokonce prohlásil, že sociální demokraté v neděli chystají „delší oslavu“. Kromě toho řekl, že se v neděli odpoledne chystá sledovat fotbalové utkání rakouské nejvyšší ligové soutěže mezi Austrií Vídeň a Sturmem Štýrský Hradec.

Kern také zveřejnil krátké video, v němž Rakušany vyzval k účasti ve volbách, protože podle něj se v neděli rozhodne, jakým směrem se bude ubírat naše země“. Kancléř poznamenal, že chce světu ukázat otevřené, moderní a sociálně spravedlivé Rakousko a že je třeba zabránit případné koalici ÖVP a FPÖ. Tyto strany prý mají zcela odlišné představy.

Předvolební průzkumy Kernovým sociálním demokratům mnoho důvodů k optimismu nedávaly. Straně totiž přisuzovaly až třetí příčku za jasnými favority voleb, lidovou stranou ministra zahraničí Sebastiana Kurze, a až za pravicově populistickou FPÖ.

 

 

Zdroj: ČTK

V Rakousku odvolili Kern i Kurz, zavalily jej stovky novinářů Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA: Sebastian Kurz

reklama

Další články

  1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

    Společnost ·

    Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

  2. Zeman se za výroky o Krymu omlouvat nehodlá

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman se nehodlá omluvit za své výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Ve čtvrtek to oznámil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.