V ČR stoupá podíl firem s britskými vlastníky, obávají se totiž brexitu

V Česku vzrůstá počet společnosti s britskými vlastníky. V současné době jich v tuzemsku podniká 4821 firem. Loni jich bylo 4540 a v roce 2013 pak 2789. Od roku 2015 tak počet britských společností stoupl o 59 %. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala poradenská firma Bisnode.

Z čísel podle firmy vyplývá, že se britské firmy obávají brexitu, a v zahraničí se proto registruje více podniků. „Česká republika, stejně jako další země, by z brexitu mohly těžit,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Britští majitelé českých firem jsou pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích. „Mezi lety 2015 a 2016 se jejich počet zvýšil o víc než 1500, což je nejvyšší přírůstek za posledních pět let,“ dodala Štěpánová.

V základním jmění českých firem britští vlastníci upsali 42 miliard korun, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. V pomyslném žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného kapitálu jsou na sedmém místě. První tři pozice s výrazným náskokem patří Německu, Nizozemsku a Lucembursku.

Přesto, že se obyvatelé Velké Británie v červnu 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnula výrazněji vpřed. Evropští a britští vyjednavači pro brexit se zatím nedohodli na zahájení dalšího kola rozhovorů. Tým Michela Barniera, který vede diskuse za EU, poslal do Londýna určité návrhy a nyní čeká na odpověď britské strany.

Podle diplomatů Londýn míní, že stávající podoba rozhovorů nedává příliš velký smysl, neboť není dostatečně pružná. Obě strany totiž za pět dosavadních jednacích kol nedosáhly dohody ani v jedné z klíčových oblastí první fáze rozhovorů, tedy v otázce práv občanů EU v Británii po brexitu, situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem ani v klíčovém tématu vyrovnání britských finančních závazků.

Právě tato otázka je nejproblematičtější. Britská strana je totiž toho názoru, že ji lze vyřešit jen v kontextu jednání o budoucnosti vzájemných vztahů. To však stávající mandát Barnierovi neumožňuje a pokusy britských diplomatů změnit tento přístup ostatních zemí EU byly dosud neúspěšné.

 

 

Zdroj: ČTK 

V ČR stoupá podíl firem s britskými vlastníky, obávají se totiž brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

  Společnost ·

  Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

 2. Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO

  Společnost ·

  Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO. Po Praze se tam tak dostalo jako druhé v ČR. Síť se celkově rozšířila o 64 měst z 44 zemí světa. Na 

  SPD nepodpoří vznik Babišovy menšinové vlády

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novináře o tom po jed…

 3. Sony očekává celoročně rekordní zisk

  Byznys ·

  Japonské firmě Sony v rámci druhého fiskálního čtvrtletí stoupl zisk na 130,9 miliardy jenů (25,5 miliardy Kč). Loni přitom ve stejném období dosahoval na 4,8 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.