V. Putin omezil podíly cizinců v ruských médiích, zákon se dotkne Moscow Times i Forbesu

Zahraniční akcionáři se budou moci podílet na ruských sdělovacích prostředcích maximálně 20 procenty. Prezident Vladimir Putin totiž podepsal zákon, který omezuje majetkovou účast zahraničních aktérů v ruských médiích. Podle kritiků jde o krok omezující svobodu slova, příznivci jej ospravedlňují informační válkou mezi Východem a Západem.  

Podle ruské agentury TASS byl zákon bezproblémově schválen oběma komorami parlamentu a právní předpis byl již zveřejněn v úředním věstníku. Zákon vstoupí v platnost k 1. lednu 2016. Zahraničním investorům je nicméně poskytnuta roční lhůta na to, aby velikost svých podílů upravili podle nových předpisů.

Omezující opatření se dotkne řady předních nezávislých médií, jako jsou Vedomosti, The Moscow Times, ruská verze časopisu Forbes nebo rozhlasová stanice Echo Moskvy. Jejich kritické komentáře na adresu ruského vedení vyvolávají u ruských politiků značnou nevoli.

Obhájci nově schváleného právního předpisu omezení zahraniční účasti v médiích hájí tvrzením, že je bylo nutné přijmout vzhledem k „informační válce“ vedené vůči Rusku Západem kvůli ukrajinské krizi.

Zákon zároveň zakazuje, aby média v Rusku zřizovali cizinci. Podle dosud platných právních norem je možnost zahraniční majetkové účasti v elektronických médiích limitována 50 procenty. V případě tištěných médií nejsou hranice žádné.

Zdroj: ČTK

V. Putin omezil podíly cizinců v ruských médiích, zákon se dotkne Moscow Times i Forbesu Foto: Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.