V příštích třech letech poroste spotřební daň z cigaret. Krabička od 1. ledna zdraží až o 4 koruny

V následujících třech letech dojde k postupnému zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. K prvnímu zvýšení sazeb dojde 1. ledna 2016 a daň se bude zvyšovat v letech 2017 a 2018. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Novelu zákona o spotřebních daních musí ještě chválit Senát a podepsat prezident.

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň dosahující nejméně 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by ale bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby na eura způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by státní rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.

Schválená novela také upravuje některá pravidla související se správou spotřebních daní. Týká se to například vratky spotřební daně z nafty u zemědělců, takzvané zelené nafty. Nárok na vratku části daně v rámci zemědělské prvovýroby nevznikne, pokud Evropská komise rozhodne, že veřejná podpora poskytnutá konkrétnímu příjemci byla protiprávní a je neslučitelná s vnitřním trhem.

Další úprava se týká situací, ve kterých celníci zajistí automobil se zbožím podléhajícím spotřební dani, u něhož budou doklady s nesprávnými nebo nepravdivými údaji. Takové údaje mohou podle ministerstva vzniknout i chybou nebo nepozorností. Pokud se následně prokáže, že navzdory chybným údajům bylo zboží zdaněno, nebo že ho kupující v souladu se zákonem mohl koupit bez daně, pak celníci zboží i automobil nebo jiný dopravní prostředek opět uvolní.

Poslanci vložili do novely také návrh rozpočtového výboru. Ten obsahuje opatření, které umožní, aby v případě přepravy zboží podléhajícího dani nemusel mít řidič u sebe doklad o množství převáženého zboží. Majitel přepravovaného nákladu by potřebný údaj sdělil elektronicky celní správě a celníci by si údaje při kontrole mohli ověřit.

 

 

Zdroj: ČTK

V příštích třech letech poroste spotřební daň z cigaret. Krabička od 1. ledna zdraží až o 4 koruny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.