V prvním pololetí přibylo v Česku historicky nejméně podnikatelů

V rámci prvního pololetí letošního roku přibylo v České republice 2811 fyzických osob podnikatelů. Svoji činnost jich tak zahájilo 29 142 a 26 331 naopak ukončilo. Jedná se tak o nejnižší přírůstek za první pololetí v historii ČR. Informace vycházejí z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Burealu na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Podle Registru ekonomických subjektů v letech 2013, 2009 a 1993 výrazně klesl počet fyzických osob podnikatelů, což ale bylo způsobeno čištěním a aktualizací dat. Pokud od těchto tří let odhlédneme, přibylo v prvním pololetí 2017 vůbec nejméně fyzických osob podnikatelů za všechna první pololetí od vzniku samostatné ČR,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Ve druhé polovině roku podle ní tradičně přibývá méně podnikatelů, a to především z důvodu rušení podnikatelských oprávnění ke konci roku.

Mezi jednotlivými kraji přitom panovaly velké rozdíly v poměru počtu vzniklých i zaniklých podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby. Zatímco v Praze za první pololetí 2017 vzniklo na každých deset zaniklých živnostenských oprávnění 16 nových a na Vysočině 13, v Karlovarském kraji to bylo pouze sedm nových na deset zaniklých a v Ústeckém kraji potom devět nových na deset zaniklých. V dalších krajích počet fyzických osob podnikatelů stagnoval nebo se mírně zvyšoval.

Zajímavý je rostoucí zájem o specializované a vědecké profese. V prvním pololetí v odvětví informační a komunikační činnosti vzniklo čtyřnásobně více podnikatelů, než kolik jich zaniklo. Následují profesní, vědecké a technické činnosti s 18 vzniklými na deset zaniklých. Naopak v obchodě, ubytování a stravování, dopravě či stavebnictví se počet oprávnění snížil.

Během prvního pololetí začalo nejvíce fyzických osob podnikat v Praze (4595), ve Středočeském kraji (3863) a v Jihomoravském kraji (3248). Nejméně potom v Karlovarském kraji (646). Nejvíce jich naopak ukončilo svoji činnost ve Středočeském kraji (3473), v Moravskoslezském kraji (3203) a v Praze (2944). Nejvyšší čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů zaznamenala v prvním pololetí Praha (1651), Středočeský kraj (390) a Jihomoravský kraj (353). Počet podnikatelů klesl v Karlovarském kraji (o 324), Ústeckém kraji (243), Moravskoslezském kraji (91) a v Plzeňském kraji (17).

Nejčastěji s podnikáním v prvním pololetí začínali mladí lidé ve věku 18 až 30 let (48 procent), následovaní třicátníky. Tři čtvrtiny nových fyzických osob podnikatelů byli lidé mladší 40 let. Lidé nad šedesát let se do podnikání příliš nehrnou, na vzniklých oprávnění se tato věková kategorie podílela jen dvěma procenty, zato na zaniklých 40 procenty.

Muži se pouštěli do podnikání častěji než ženy, a to v poměru 62 ku 38, mnohem více však své podnikání také rušili, když 75 procent zaniklých oprávnění náleželo mužům. Podíl žen mezi podnikateli se tak v prvním pololetí roku mírně zvýšil.

 

 

Zdroj: ČTK

V prvním pololetí přibylo v Česku historicky nejméně podnikatelů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

    Společnost ·

    Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde terori…

  2. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.