V Praze by mohl začít příští rok jezdit elektrobus bez řidiče

V Praze by mohl v příštím roce převážet lidi elektrobus bez řidiče. Autobus CityMobil2 nyní čeká testování v provozu za přítomnosti dvou dispečerů. Praha musí vytvořit podmínky, které pomohou vytvořit platnou legislativu spojenou s bezpečností v provozu. Nikde na světě totiž neexistují zákony, které by jízdu elektrobusu upravovaly. 

Praha spolupracuje s projektovým týmem CityMobil, jenž na vývoji samořiditelného elektrobusu pracuje osm let. 

Elektrobus je podle předsedy Výboru pro energetické úspory Prahy 4 Iva Vaňka kompilátem dvou systémů. Základní je přitom založený na GPS. Autonomní autobus pak bude naváděn do cílové trasy pomocí satelitů.  

Druhý systém pak zahrnuje čidla rozmístěná kolem celého dopravního prostředku. Ty pak monitorují veškeré dění kolem vozidla a obrazně řečeno nahrazují lidské oči. „Všechny vjemy a všechna data, která čidla získají, umístí do chytrého počítače, který nahrazuje lidský mozek. Ten je opatřen umělou inteligencí a musí být schopen každou situaci nějakým způsobem vyhodnotit a optimálně rozhodnout,“ řekl Vaněk.

Nezbytné je v této souvislosti samotné testování elektrobusu. To se provádí po celém světě a musí eliminovat veškerá možná bezpečnostní rizika. Pomoci v tom mají před zařazením do ostrého provozu dva dispečeři. „Dispečer na stálém stanovišti monitoruje navigační systém a sleduje, jestli se dopravní prostředek pohybuje po trase, na kterou byl naprogramován. Dispečer elektrobusu pak sleduje všechno, co se kolem dopravního prostředku děje,“ sdělil Vaněk.

Předseda Výboru pro energetické úspory na rádiu Zet také uvedl, že již existuje myšlenka konkrétní trasy. Ta by měla vést mezi stanicemi metra Kačerov po Vídeňské ulici směrem k Thomayerovy nemocnici do IKEMu. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předseda Výboru pro energetické úspory Prahy 4 Ivo Vaňkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V Praze by mohl začít příští rok jezdit elektrobus bez řidiče Foto: Citymobil2.eu

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.